Nazir Rəşad Nəbiyev Çinin ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyevlə Çin Xalq Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Qo Min arasında görüş keçirilib.
Görüşdə ölkəmizdən keçən nəqliyyat dəhlizlərinin cəlbediciliyinin, tranzit marşrutu üzrə hərəkət edən Çin-Avropa yük ekspresinin effektivliyinin artırılması, eləcə də nəqliyyat sahəsində normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinə dair müzakirə aparılıb.
Eyni zamanda, poçt sahəsində beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə predmeti olub.
Görüş zamanı Çin şirkətlərinin süni intellekt və digər böyük məlumatlar (big data) texnologiyaları sahəsindəki təcrübəsinin öyrənilməsi və onlarla əməkdaşlığın qurulmasında maraqlı olduğumuz diqqətə çatdırılıb.
Səfir Qo Min Çinin həm nəqliyyat, həm də İKT sahəsində Azərbaycanla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı genişləndirməyə, o cümlədən Çin-Avropa marşrutunda ölkəmizin tranzit imkanlarının gücləndirilməsini dəstəkləməyə hazır olduğunu bildirib.

Министр Рашад Набиев встретился с послом Китая в нашей стране
Состоялась встреча между министром транспорта, связи и высоких технологий Рашадом Набиевым и чрезвычайным и полномочным послом Китайской Народной Республики в Азербайджане Го Мином.
На встрече были обсуждены вопросы повышения привлекательности транспортных коридоров, проходящих через Азербайджан, эффективности грузового экспресса Китай-Европа по транзитному маршруту, а также совершенствования нормативно-правовой базы в сфере транспорта.
Предметом обсуждения также стали вопросы сотрудничества в рамках международных организаций в сфере почты.
В ходе встречи было отмечено, что Азербайджан заинтересован в изучении опыта китайских компаний в области искусственного интеллекта и других технологий больших данных (big data) и налаживании сотрудничества с ними.
Посол Го Мин заявила, что Китай готов к расширению взаимовыгодного сотрудничества с Азербайджаном как в области транспорта, так и в сфере ИКТ, а также оказать поддержку усилению транзитных возможностей нашей страны на маршруте Китай-Европа.