Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi təqaüd proqramı elan etdi
Layihənin məqsədi İnformasiya Texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə ölkəmizdə kadrların yetişdirilməsini sürətləndirmək, həmin sahələrdəki mövcud çatışmazlıqları aradan qaldırmaq və bu istiqamətlərin ölkədə inkişafına töhfə verməkdir.
Təqaüd proqramından informasiya texnologiyalarının müvafiq istiqamətləri (bulud həlləri, bulud inzibatçılığı, böyük verilənlər, kibertəhlükəsizlik, avtomatika, elektronika, müxtəlif proqramlaşdırma dilləri, “UI/UX” dizayn və s.) üzrə bilik və bacarıqlarını artırmaq və peşə sahibi olmaq istəyən, eyni zamanda bu bilik və bacarıqları tətbiq etmək üçün şəxsi keyfiyyətlərini inkişaf etdirməyi qarşısına məqsəd qoyan (sahibkarlıq, kommunikasiya, danışıqlar və s.) 6-11-ci sinif şagirdləri, tələbələr və ali təhsilini başa vurmuş şəxslər, yeni ixtisasa yiyələnmək və ya biliklərini dərinləşdirmək istəyən hər kəs yararlana biləcək. Oktyabr ayından kurslara başlayacaq iştirakçıların təhsil haqları nazirlik tərəfindən ödəniləcək.
Proqram dövlət-özəl tərəfdaşlığı əsasında NRYTN-in “Whelp” startapı ilə birgə təsis etdiyi “Code and More” təhsil layihəsi çərçivəsində keçiriləcək.
Bununla yanaşı, layihədə “Tech Academy”, İsrail – Azərbaycan Təlim Mərkəzi və “İKT LAB” Tətbiq və Tədris Mərkəzi təhsil tərəfdaşları və Gənclər Fondu kommunikasiya tərəfdaşı kimi iştirak edir.
Təqaüd proqramında iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçmək mütləqdir. Bunun üçün LİNKƏ daxil olaraq müvafiq formanı doldurmaq lazımdır.
Məlumat üçün bildirək ki, proqramda yerlər məhdud saydadır. Bu səbəbdən namizədlərə qeydiyyatdan keçmək üçün tələsmək tövsiyə olunur.

Ministry of Transport, Communications and High Technologies announces scholarship program
The aim of the project is to accelerate the training of personnel in our country in various areas of information technologies, eliminate existing shortcomings in these areas and contribute to the development of these areas in the country.
The scholarship program will be open to students in grades 6-11, students and graduates of higher educational institutions who want to improve their knowledge and skills and get a profession in the relevant areas of information technologies (cloud solutions, cloud administration, big data, cybersecurity, automation, electronics, various programming languages, UI / UX design, etc.), develop personal qualities (entrepreneurship, communication, negotiation, etc.) for the application of this knowledge and skills, as well as for everyone wishing to master a new profession or deepen their knowledge. Tuition fees for participants who will attend courses starting in October this year will be paid by the ministry.
The program will be implemented as part of the education project Code and More, established by MTCHT in partnership with the startup Whelp on the basis of a public-private partnership.
Moreover, the Tech Academy, the Israeli-Azerbaijani Training Center, the ICT Applying and Training Center (ICT LAB) are participating in the project as educational partners, and the Youth Foundation as a communication partner.
Participants have to register to participate in the scholarship program. To do this, you need to follow this LINK and fill out a corresponding form.
It should be noted that the number of places for the program is limited. For this reason, candidates are advised to hurry to register.