Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi təqaüd proqramı elan etdi
Layihənin məqsədi İnformasiya Texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə ölkəmizdə kadrların yetişdirilməsini sürətləndirmək, həmin sahələrdəki mövcud çatışmazlıqları aradan qaldırmaq və bu istiqamətlərin ölkədə inkişafına töhfə verməkdir.
Təqaüd proqramından informasiya texnologiyalarının müvafiq istiqamətləri (bulud həlləri, bulud inzibatçılığı, böyük verilənlər, kibertəhlükəsizlik, avtomatika, elektronika, müxtəlif proqramlaşdırma dilləri, “UI/UX” dizayn və s.) üzrə bilik və bacarıqlarını artırmaq və peşə sahibi olmaq istəyən, eyni zamanda bu bilik və bacarıqları tətbiq etmək üçün şəxsi keyfiyyətlərini inkişaf etdirməyi qarşısına məqsəd qoyan (sahibkarlıq, kommunikasiya, danışıqlar və s.) 6-11-ci sinif şagirdləri, tələbələr və ali təhsilini başa vurmuş şəxslər, yeni ixtisasa yiyələnmək və ya biliklərini dərinləşdirmək istəyən hər kəs yararlana biləcək. Oktyabr ayından kurslara başlayacaq iştirakçıların təhsil haqları nazirlik tərəfindən ödəniləcək.
Proqram dövlət-özəl tərəfdaşlığı əsasında NRYTN-in “Whelp” startapı ilə birgə təsis etdiyi “Code and More” təhsil layihəsi çərçivəsində keçiriləcək.
Bununla yanaşı, layihədə “Tech Academy”, İsrail – Azərbaycan Təlim Mərkəzi və “İKT LAB” Tətbiq və Tədris Mərkəzi təhsil tərəfdaşları və Gənclər Fondu kommunikasiya tərəfdaşı kimi iştirak edir.
Təqaüd proqramında iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçmək mütləqdir. Bunun üçün LİNKƏ daxil olaraq müvafiq formanı doldurmaq lazımdır.
Məlumat üçün bildirək ki, proqramda yerlər məhdud saydadır. Bu səbəbdən namizədlərə qeydiyyatdan keçmək üçün tələsmək tövsiyə olunur.

Министерство транспорта, связи и высоких технологий объявило стипендиальную программу
Цель проекта - ускорить подготовку кадров в нашей стране в различных сферах информационных технологий, устранить существующие недостатки в этих областях и внести свой вклад в развитие этих направлений в стране.
Стипендиальная программа будет открыта для учащихся 6-11 классов, студентов и выпускников высших учебных заведений, которые хотят повысить свои знания и навыки и стать обладателем профессии в соответствующих областях информационных технологий (облачные решения, облачное администрирование, большие данные, кибербезопасность, автоматика, электроника, различные языки программирования, UI/UX-дизайн и т.д.), развить личные качества (предпринимательство, коммуникация, ведение переговоров и т.д.) для применения этих знаний и навыков, а также для всех, кто хочет освоить новую профессию или углубить свои знания. Плата за обучение для участников курсов, которые начнутся в октябре, будет оплачиваться министерством.
Программа будет реализована в рамках образовательного проекта Code and More, учрежденного МТСВТ в партнерстве со стартапом Whelp на основе государственно-частного партнерства.
Кроме того, в проекте в качестве образовательных партнеров принимают участие Tech Academy, Израильско-азербайджанский учебный центр, Центр применения и обучения ИКТ (İKT LAB), в качестве коммуникационного партнера - Фонд молодежи.
Для участия в стипендиальной программе необходимо пройти регистрацию. Для этого нужно пройти по этой ССЫЛКЕ и заполнить соответствующую форму.
Отметим, что количество мест на программу ограничено. По этой причине кандидатам рекомендуется поторопиться с регистрацией.