Rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə İşçi qrupunun Yol Xəritəsi imzalanıb
Görüş zamanı Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya konsepsiyasının həyata keçirilməsi, kibertəhlükəsizlik, fərdi məlumatların mühafizəsi, “Hökumət buludu” və digər məsələlər üzrə gələcək əməkdaşlıqla əlaqədar müzakirələr aparılıb.
Görüşün sonunda “Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya Ofisi arasında rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə İşçi qrupunun Yol Xəritəsi” imzalanıb.
Yol Xəritəsi əsasında əməkdaşlığın əsas məqsədlərini rəqəmsal transformasiya sahəsində siyasətin formalaşdırılması və həyata keçirilməsi ilə yanaşı, insan resurslarının inkişafı təşkil edir.
Xatırladaq ki, sözügedən İşçi qrupunun yaradılması məsələsi 2021-ci ilin fevral ayında Türkiyədə keçirilmiş görüşdə tərəflər arasında razılaşdırılıb. Sonrakı görüşlər zamanı əməkdaşlıq üzrə əsas istiqamətlər müəyyən edilərək Yol Xəritəsinin hazırlanmasına dair razılığa gəlinib.

Подписана Дорожная карта азербайджано-турецкой рабочей группы по цифровой трансформации
В Министерстве транспорта, связи и высоких технологий состоялась встреча с делегацией, возглавляемой председателем офиса цифровой трансформации администрации президента Турецкой Республики Али Тахой Кочем.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества в реализации концепции цифровой трансформации Азербайджана, кибербезопасности, защиты персональных данных и «правительственного облака».
В завершение между Министерством транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики и офисом цифровой трансформации администрации президента Турецкой Республики была подписана Дорожная карта азербайджано-турецкой рабочей группы по цифровой трансформации.
Основными задачами сотрудничества на основе Дорожной карты являются формирование и реализация политики в области цифровой трансформации, а также развитие человеческих ресурсов.
Напомним, что стороны согласовали создание рабочей группы на встрече, состоявшейся в Турции в феврале 2021 года. В ходе последующих встреч были определены основные направления сотрудничества и согласована разработка Дорожной карты.