Rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə İşçi qrupunun Yol Xəritəsi imzalanıb
Görüş zamanı Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya konsepsiyasının həyata keçirilməsi, kibertəhlükəsizlik, fərdi məlumatların mühafizəsi, “Hökumət buludu” və digər məsələlər üzrə gələcək əməkdaşlıqla əlaqədar müzakirələr aparılıb.
Görüşün sonunda “Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya Ofisi arasında rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə İşçi qrupunun Yol Xəritəsi” imzalanıb.
Yol Xəritəsi əsasında əməkdaşlığın əsas məqsədlərini rəqəmsal transformasiya sahəsində siyasətin formalaşdırılması və həyata keçirilməsi ilə yanaşı, insan resurslarının inkişafı təşkil edir.
Xatırladaq ki, sözügedən İşçi qrupunun yaradılması məsələsi 2021-ci ilin fevral ayında Türkiyədə keçirilmiş görüşdə tərəflər arasında razılaşdırılıb. Sonrakı görüşlər zamanı əməkdaşlıq üzrə əsas istiqamətlər müəyyən edilərək Yol Xəritəsinin hazırlanmasına dair razılığa gəlinib.

Roadmap for Azerbaijani-Turkish Working Group on digital transformation signed
During the meeting, issues of further cooperation in the implementation of the digital transformation concept of Azerbaijan, cyber security, protection of personal data and the government cloud were discussed.
In conclusion, a Roadmap for the Azerbaijani-Turkish Working Group on digital transformation was signed between the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and the Digital Transformation Office of the Presidency of the Republic of Turkey.
The main tasks of cooperation based on the Roadmap are the formation and implementation of policies in the field of digital transformation, as well as the development of human resources.
It is to be recalled that the sides reached an agreement on the establishment of a working group at a meeting held in Turkey in February 2021. During subsequent meetings, the main directions of cooperation were identified and an agreement was reached on the development of the Roadmap.