Bakı şəhərinin 2023-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etməsinə dair müqavilə imzalandı
Ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının (IAF) nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
İkitərəfli görüşdə nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev müstəqil Azərbaycanın cənab Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə həyata keçirilən uğurlu peyk layihələri sayəsində dünya kosmik ​ ailəsinin bir üzvünə çevrildiyini bildirib.
“Məhz bunun nəticəsidir ki, Beynəlxalq Astronavtika Konqresi kimi vacib tədbir 50 il sonra yenidən Bakıda keçiriləcək”, – deyə görüşdə vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, bu tədbir Azərbaycanla yanaşı, qonşu ölkələrə, o cümlədən IAF üzvü olmayan dövlətlərə qlobal kosmos sənayesinə daha yaxından inteqrasiya istiqamətində əvəzolunmaz imkan yaradacaq.
Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının prezidenti xanım Paskal Erenfroynd çıxışında “Azərkosmos”a sıx​ əməkdaşlığa görə təşəkkür edib.
“Mən əminəm ki, 2023-cü ildə keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresi Azərbaycanın kosmik arenadakı mövqeyində önəmli iz buraxacaq və ölkənin qlobal kosmik sənayenin hərəkətverici qüvvələrindən biri olmasına təkan verəcək”, – deyə federasiya prezidenti vurğulayıb.
Görüş çərçivəsində “Azərkosmos” və Beynəlxalq Astronavtika Federasiyası arasında 2023-cü ildə Bakı şəhərinin Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etməsi ilə bağlı müqavilənin rəsmi imzalanma mərasimi keçirilib.
İmzalanma mərasimindən sonra Astronavtika Federasiyasının nümayəndə heyətinin də iştirakı ilə media təmsilçiləri üçün brifinq keçirilib və onların sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Astronavtika Konqresi kosmik sahədən olan agentlik, şirkət və təşkilatların dünyadakı qabaqcıl tərəfdaşları ilə daha sıx əlaqələrin qurulması, regiona kosmik texnologiyaların transferi prosesinin sürətləndirilməsi, insan kapitalının inkişafı, eləcə də ölkəmizin beynəlxalq arenada “regionun kosmik mərkəzi” və etibarlı tərəfdaş nüfuzunun daha da möhkəmlənməsinə əhəmiyyətli töhfə verəcək.
Xatırladaq ki, 2019-cu ildə ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqton şəhərində keçirilən Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının Baş Assambleyasında Bakı şəhəri 2023-cü ildə keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etmək hüququnu qazanıb. Bu mötəbər tədbirə ev sahibliyi etməyə namizəd olan şəhərlər arasında Sinqapur, Rio-de-Janeyro və Nyu Dehli şəhərləri də olub.

Azercosmos and IAF sign the official contract for hosting the International Astronautical Congress in Baku in 2023
At the bilateral meeting, Minister of Transport, Communications and High Technologies Rashad Nabiyev noted that independent Azerbaijan became a member of the world space family thanks to successful satellite projects initiated and led by His Excellency President Ilham Aliyev.
"As a result, such an important event as the International Astronautical Congress will be hosted by Baku again after half a century," highlighted Mr. Nabiyev during the meeting.
It was emphasized that this event, along with Azerbaijan, will provide an invaluable opportunity for neighboring countries, including non-IAF member states, to integrate more closely into the global space industry.
Professor Pascale Ehrenfreund, President of the International Astronautical Federation thanked Azercosmos for strong cooperation and stated: “I am positive that the IAC 2023 will mark an important time in Azerbaijan’s footprints in the space arena and will help to establish Azerbaijan as one of the driving forces of the global space industry.”
In the frame of the meeting, an official signing ceremony was conducted between Azercosmos and the International Astronautical Federation to host the International Astronautical Congress in Baku from 25 – 29 September 2023.
After the signing ceremony, a media conference was organized to officially distribute information and answer questions from the media with the participation of the Minister and theIAF.
It was pointed out that the International Astronautical Federation is working more closely with the world's leading partners of space agencies, companies and organizations. The Federationhas established closer ties with the world's leading partners of space agencies, companies and organizations, accelerated the transfer of space technology to the region, developed human capital, as well as Azerbaijan’s reputation as a "regional space center" and reliable partner. Azerbaijan will also make a significant contribution to contribute to expanding the mutual cooperations.
It is worth mentioning that in 2019, at the General Assembly of the International Astronautical Federation in Washington, DC, Baku won the right to host the International Astronautical Congress in 2023. Singapore, Rio de Janeiro, and New Delhi wereamong the competing candidate cities to host this prestigious event.