Bakı şəhərinin 2023-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etməsinə dair müqavilə imzalandı
Ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının (IAF) nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
İkitərəfli görüşdə nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev müstəqil Azərbaycanın cənab Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə həyata keçirilən uğurlu peyk layihələri sayəsində dünya kosmik ​ ailəsinin bir üzvünə çevrildiyini bildirib.
“Məhz bunun nəticəsidir ki, Beynəlxalq Astronavtika Konqresi kimi vacib tədbir 50 il sonra yenidən Bakıda keçiriləcək”, – deyə görüşdə vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, bu tədbir Azərbaycanla yanaşı, qonşu ölkələrə, o cümlədən IAF üzvü olmayan dövlətlərə qlobal kosmos sənayesinə daha yaxından inteqrasiya istiqamətində əvəzolunmaz imkan yaradacaq.
Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının prezidenti xanım Paskal Erenfroynd çıxışında “Azərkosmos”a sıx​ əməkdaşlığa görə təşəkkür edib.
“Mən əminəm ki, 2023-cü ildə keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresi Azərbaycanın kosmik arenadakı mövqeyində önəmli iz buraxacaq və ölkənin qlobal kosmik sənayenin hərəkətverici qüvvələrindən biri olmasına təkan verəcək”, – deyə federasiya prezidenti vurğulayıb.
Görüş çərçivəsində “Azərkosmos” və Beynəlxalq Astronavtika Federasiyası arasında 2023-cü ildə Bakı şəhərinin Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etməsi ilə bağlı müqavilənin rəsmi imzalanma mərasimi keçirilib.
İmzalanma mərasimindən sonra Astronavtika Federasiyasının nümayəndə heyətinin də iştirakı ilə media təmsilçiləri üçün brifinq keçirilib və onların sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Astronavtika Konqresi kosmik sahədən olan agentlik, şirkət və təşkilatların dünyadakı qabaqcıl tərəfdaşları ilə daha sıx əlaqələrin qurulması, regiona kosmik texnologiyaların transferi prosesinin sürətləndirilməsi, insan kapitalının inkişafı, eləcə də ölkəmizin beynəlxalq arenada “regionun kosmik mərkəzi” və etibarlı tərəfdaş nüfuzunun daha da möhkəmlənməsinə əhəmiyyətli töhfə verəcək.
Xatırladaq ki, 2019-cu ildə ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqton şəhərində keçirilən Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının Baş Assambleyasında Bakı şəhəri 2023-cü ildə keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etmək hüququnu qazanıb. Bu mötəbər tədbirə ev sahibliyi etməyə namizəd olan şəhərlər arasında Sinqapur, Rio-de-Janeyro və Nyu Dehli şəhərləri də olub.

Подписан договор о проведении в Баку в 2023 году Международного конгресса астронавтики
Состоялась встреча с делегацией Международной астронавтической федерации (IAF), находящейся с рабочим визитом в нашей стране.
В ходе двусторонней встречи министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев отметил, что благодаря успешным спутниковым проектам, инициированным президентом Ильхамом Алиевым, и реализуемым под его руководством, независимый Азербайджан стал членом мировой космической семьи.
На встрече было подчеркнуто, что именно по этой причине такое важное мероприятие, как Международный конгресс астронавтики спустя 50 лет снова пройдет в Баку.
Было отмечено, что это мероприятие, наряду с Азербайджаном, предоставит незаменимую возможность соседним странам, в том числе государствам, не являющимся членами IAF, более тесно интегрироваться в глобальную космическую отрасль.
Президент Международной астронавтической федерации Паскаль Эренфройнд в своем выступлении выразила благодарность «Азеркосмос» за тесное сотрудничество.
«Я уверена, что Международный конгресс астронавтики, который состоится в 2023 году, оставит значительный след в позиции Азербайджана на космической арене и даст стране импульс стать одной из движущих сил мировой космической индустрии», - отметила президент федерации.
В рамках встречи состоялась официальная церемония подписания договора о проведении в Баку в 2023 году Международного конгресса астронавтики между «Азеркосмос» и Международной астронавтической федерацией.
После церемонии подписания при участии делегации IAF был проведен брифинг для представителей СМИ и даны ответы на их вопросы.
Отметим, что Международный конгресс астронавтики внесет весомый вклад в налаживание тесных связей с зарубежными агентствами, компаниями и организациями в космической сфере, ускорение трансферного процесса космических технологий в регион, развитие человеческого капитала, а также в укрепление имиджа нашей страны как космического центра региона и надежного партнера на международной арене.
Напомним, что город Баку получил право на проведение Международного конгресса астронавтики в 2023 году на Генеральной ассамблее Международной астронавтической федерации, которое состоялось в столице США Вашингтоне в 2019 году. Среди городов – кандидатов на проведение этого престижного мероприятия были Сингапур, Рио-де-Жанейро и Нью-Дели.