Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti layihəsinin inkişafına dair üçtərəfli protokol imzalanıb
Türkiyədə keçirilən beynəlxalq 12-ci Nəqliyyat və Rabitə Şurası çərçivəsində təşkil olunmuş toplantıda Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti layihəsi üzrə gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə edilib.
Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti layihəsinin inkişafına dair üçtərəfli görüşün protokolu imzalanıb.
Protokolu imzalayan tərəflər layihənin fəaliyyətini qiymətləndirib, dəmir yolu xətti üzərindən tranzit yükdaşımaları üçün sərf olunan vaxtın azaldılmasının vacibliyini ifadə edib, bütövlükdə Bakı-Tbilisi-Qars layihəsinin səmərəliliyinin artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, beynəlxalq 12-ci Nəqliyyat və Rabitə Şurasında nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti iştirak edir.

Подписан трехсторонний протокол о развитии проекта железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс
На заседании, проведенном в рамках XII Международного совета по транспорту и коммуникациям в Турции, были обсуждены дальнейшие направления сотрудничества по проекту железной дороги Баку-Тбилиси-Карс.
По итогам заседания между Азербайджаном, Грузией и Турцией был подписан трехсторонний протокол встречи министров о развитии проекта железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс.
Стороны, подписавшие протокол, дали оценку деятельности по проекту, заявили о необходимости сокращения времени, необходимого перевозчикам для транзита грузов по железной дороге, подчеркнули необходимость повышения эффективности проекта Баку-Тбилиси-Карс в целом.
Отметим, что делегация во главе с министром транспорта, связи и высоких технологий Рашадом Набиевым принимает участие в XII Международном совете по транспорту и коммуникациям.