Qubadlıda radio və televiziya yayımı təmin olundu
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin “Radio-Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi” İstehsalat Birliyi (Teleradio İB) Qubadlıda radio və televiziya yayımını təmin edib.
Rayonun Xanlıq Radio-Televiziya Yayım Stansiyasının mövcud 50 metrlik qülləsindən istifadə olunmaqla 8 TV və 2 radio proqramının Qubadlı şəhəri və Qubadlı rayonunun 12 kəndində (Əlibəyli, Qoturbulaq, Xocahan, Qapanlı, Muğanlı, Hal, Xanlıq, Hənzəli, Əfəndilər, Qəzyan, Saray, Yuxarı Mollu) yayımı təmin olunub.
Xatırladaq ki, indiyədək işğaldan azad olunmuş ərazilərdə radio-televiziya yayım stansiyalarının fəaliyyətinin bərpası istiqamətində bir sıra işlər həyata keçirilib.
Belə ki, Şuşa Radio-Televiziya Yayım Stansiyasında müvafiq avadanlıqlar quraşdırılmaqla 31 dekabr 2020-ci il tarixindən etibarən Şuşa, Xankəndi şəhərləri və Xocalı, Ağdam, Bərdə rayonları, eləcə də ətraf yaşayış məntəqələri TV və radio yayımı ilə təmin olunub. Bununla yanaşı, 4 oktyabr 2021-ci il tarixində Kəlbəcər şəhərində 17 metrlik yeni metal qüllə və müvafiq yayım avadanlıqları qurularaq istismara verilib. Bununla da Kəlbəcər şəhəri və rayonun ətraf 15 kəndində 8 TV və 1 radio proqramının yayımı bərpa edilib.
Bundan əlavə, cari ilin 20 oktyabrında Zəngilan rayonunda Mincivan Radio-Televiziya Yayım Stansiyasının mövcud 30 metrlik qülləsindən istifadə olunmaqla 8 TV və 2 radio proqramının Zəngilan şəhəri və Zəngilan rayonunun 10-dan artıq kəndində yayımına başlanılıb.
Qeyd edək ki, hazırda işğaldan azad olunmuş digər ərazilərdə radio və televiziya yayımlarının bərpası istiqamətində işlər davam etdirilir, o cümlədən Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsinin Şahyeri stansiyasında bərpa işlərinin cari ilin sonunadək tamamlanması nəzərdə tutulur.

TV & radio broadcasting restored in Gubadly
The Radio & Television Broadcasting and Satellite Communications Production Association (Teleradio PA) of the Ministry of Digital Development and Transport has restored broadcasting in Gubadly.
Broadcasting of 8 TV and 2 radio programs has been restored in Gubadly city and 12 villages of Gubadly region (Alibeyli, Goturbulag, Khojahan, Gapanly, Mughanly, Hal, Khanlig, Hanzali, Efendilar, Gazyan, Saray, Yukhari Mollu) using the existing 50-meter tower of Khanlig Radio and Television Broadcasting Station of the region.
It should be noted that a number of measures have been taken to restore the work of television and radio broadcasting stations in the liberated territories.
Thus, with the installation of appropriate equipment at Shusha Radio and Television Broadcasting Station, on December 31, 2020, the cities of Shusha, Khankendi and Khojaly, Aghdam, Barda regions, as well as surrounding settlements were provided with TV and radio broadcasting. In addition, on October 4, 2021, a new 17-meter metal tower and relevant broadcasting equipment were installed and put into operation in Kalbajar city. Thus, 8 TV and 1 radio programs were provided in Kalbajar city and 15 surrounding villages of the region.
In addition, on 20 October of this year broadcasting of 8 TV and 2 radio programs were provided in Zangilan city and more than 10 villages of Zangilan region using the existing 30-meter tower of Minjivan Radio and Television Broadcasting Station in Zangilan region.
Currently, work continues on the restoration of television and radio broadcasting in other territories liberated from occupation. It is also planned to restore the work of the Shahyeri station in Hadrut settlement of Khojavend region before the end of the year.