Azərbaycanda rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat sahəsi üzrə prioritetlərə dair seminar keçirilib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi “Azərbaycanda rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat sahəsi üzrə  prioritetlər”  mövzusunda seminar keçirib.
Tədbirdə informasiya texnologiyaları və nəqliyyat sahələri üzrə ekspertlər, ictimai fəallar, QHT, biznes sektoru nümayəndələri və media təmsilçiləri iştirak ediblər.
Seminarda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yanvarın 12-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində qarşıya qoyduğu vəzifələr və hədəflərdən bəhs edilib.  Eyni zamanda, informasiya texnologiyaları, rabitə və nəqliyyat sahələri üzrə 2021-ci ildə əldə olunmuş uğurlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri, eləcə də inkişaf perspektivləri barədə məlumat verilib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmov çıxışında bildirib ki,  cənab Prezident İlham Əliyevin 2021-ci ilin fevral ayında Sərəncamla təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” strateji sənədində Azərbaycanda “müasir innovasiyalar məkanı”nın yaradılması prioritet sahələrdən biri elan olunub. Dövlət başçısının ötən il Azərbaycanda rəqəmsallaşma, innovasiya, yüksək texnologiyalar və rabitə sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında fərman imzalaması isə müvafiq sahələrdə kompleks islahatların aparılmasına böyük təkan verib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamları ilə müvafiq sahələr üzrə tənzimləyici qurumlar yaradılıb.
Rövşən Rüstəmov əlavə edib ki, dövlət başçısı yerli televiziya kanallarına son müsahibəsində  işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə quruculuq və bərpa işlərini xüsusi diqqətdə saxlayıb və insanların rahatlığını tam təmin edəcək şəkildə infrastruktur qurulmasının vacibliyini vurğulayıb. Nazir müavini Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 19 aprel 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” konsepsiyasının hazırlandığını və razılaşdırılma üçün təqdim olunduğunu bildirib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müşaviri Aida Bədəlova çıxışında qeyd edib ki, dövlət başçısı İlham Əliyev yerli telekanallara müsahibəsində vətəndaşlarla münasibətdə şəffaflığın artırılmasını, onlara daha keyfiyyətli, rahat, müasir şəkildə xidmət göstərilməsini və vətəndaş məmnunluğunun təmin olunmasını ən vacib vəzifələr kimi müəyyənləşdirib, məmur-vətəndaş təmaslarının minimuma endirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.  Aida Bədəlovanın sözlərinə görə, yeni “Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi” publik-hüquqi şəxsin bazasında yaradılacaq AYNA informasiya sistemi bu istiqamətdə əhəmiyyətli addım olacaq. Sistem sərnişin və yükdaşıma xidmətlərinin keyfiyyətinə müsbət təsir göstərməklə yanaşı, məmur-sahibkar təmasını da minimuma endirəcək, bu sahədə göstərilən dövlət xidmətlərində şəffaflığın artmasına və neqativ halların tamamilə aradan qalxmasına müsbət töhfə verəcək.
Nazirin müşaviri, həmçinin milli prioritetlərə uyğun olaraq “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə böyük qayıdış”ın təmin edilməsi çərçivəsində Qarabağda nəqliyyat infrastrukturunun bərpası istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Diskussiya formatında davam edən seminarda iştirakçılar rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat sahələrində görülən işlərlə bağlı rəy və təkliflərini bildiriblər.
Çıxış edənlər cənab Prezident İlham Əliyevin bir çox məsələlər, o cümlədən ictimai nəzarət mexanizmlərinin hazırlanması, şəffaflıq və hesabatlılıqla bağlı addımların atılması ilə bağlı çağırışlarının qarşıda yeni vəzifələr qoyduğunu vurğulayıblar.

Seminar on digital development and transport priorities held in Azerbaijan
The event was attended by experts in the field of information technologies and transport, public activists, representatives of NGOs, business sector and media.
The seminar focused on the tasks and goals set by President Ilham Aliyev in an interview with local TV channels on January 12. At the same time, information was provided on the achievements in the field of information technologies, communications and transport in 2021, the restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories, as well as development prospects.
Deputy Minister of Digital Development and Transport Rovshan Rustamov said in his speech that the creation of “modern innovations space” in Azerbaijan is one of the priority areas in the strategic document “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development” approved by Order of President Ilham Aliyev in February 2021. Last year, the President signed a decree “On some measures to improve governance in the field of digitalization, innovation, high technologies and communications in Azerbaijan”, which gave a great impetus to the comprehensive reforms in relevant areas. Regulatory bodies have been established in the relevant fields by the orders of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
In his recent interview with local TV channels, Rovshan Rustamov added that the head of state paid special attention to the construction and restoration work in the liberated territories and emphasized the importance of building infrastructure to fully ensure people’s comfort. The Deputy Minister said that the development of the Smart City and Smart Village concepts began by the Order of President Ilham Aliyev dated April 19, 2021.
Adviser to the Minister of Digital Development and Transport Aida Badalova said in her speech that in an interview with local TV channels, President Ilham Aliyev identified increasing transparency in relation with citizens, providing them with better, more comfortable, modern services and ensuring citizen satisfaction as the most important tasks, stressed the need to minimize contacts between officials and citizens. According to Aida Badalova, the AYNA information system to be created on the basis of the new Azerbaijan Land Transport Agency public-legal entity will be an important step in this direction. In addition to the positive impact on the quality of passenger and freight services, the system will minimize contacts between officials and entrepreneurs, will increase the transparency of public services in this area and fully eliminate negative situations.
Adviser to the Minister also informed about the work done to restore the transport infrastructure in Karabakh with a view to ensuring a “great return to the liberated territories” in accordance with national priorities.
During the seminar, which continued in the form of discussions, participants expressed their views and suggestions on the work done in the field of digital development and transport.
Speakers stressed that the calls of President Ilham Aliyev on many issues, including the development of public control mechanisms, measures to ensure transparency and accountability, set new challenges.