Azərbaycanda rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat sahəsi üzrə prioritetlərə dair seminar keçirilib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi “Azərbaycanda rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat sahəsi üzrə  prioritetlər”  mövzusunda seminar keçirib.
Tədbirdə informasiya texnologiyaları və nəqliyyat sahələri üzrə ekspertlər, ictimai fəallar, QHT, biznes sektoru nümayəndələri və media təmsilçiləri iştirak ediblər.
Seminarda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yanvarın 12-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində qarşıya qoyduğu vəzifələr və hədəflərdən bəhs edilib.  Eyni zamanda, informasiya texnologiyaları, rabitə və nəqliyyat sahələri üzrə 2021-ci ildə əldə olunmuş uğurlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri, eləcə də inkişaf perspektivləri barədə məlumat verilib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmov çıxışında bildirib ki,  cənab Prezident İlham Əliyevin 2021-ci ilin fevral ayında Sərəncamla təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” strateji sənədində Azərbaycanda “müasir innovasiyalar məkanı”nın yaradılması prioritet sahələrdən biri elan olunub. Dövlət başçısının ötən il Azərbaycanda rəqəmsallaşma, innovasiya, yüksək texnologiyalar və rabitə sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında fərman imzalaması isə müvafiq sahələrdə kompleks islahatların aparılmasına böyük təkan verib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamları ilə müvafiq sahələr üzrə tənzimləyici qurumlar yaradılıb.
Rövşən Rüstəmov əlavə edib ki, dövlət başçısı yerli televiziya kanallarına son müsahibəsində  işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə quruculuq və bərpa işlərini xüsusi diqqətdə saxlayıb və insanların rahatlığını tam təmin edəcək şəkildə infrastruktur qurulmasının vacibliyini vurğulayıb. Nazir müavini Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 19 aprel 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” konsepsiyasının hazırlandığını və razılaşdırılma üçün təqdim olunduğunu bildirib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müşaviri Aida Bədəlova çıxışında qeyd edib ki, dövlət başçısı İlham Əliyev yerli telekanallara müsahibəsində vətəndaşlarla münasibətdə şəffaflığın artırılmasını, onlara daha keyfiyyətli, rahat, müasir şəkildə xidmət göstərilməsini və vətəndaş məmnunluğunun təmin olunmasını ən vacib vəzifələr kimi müəyyənləşdirib, məmur-vətəndaş təmaslarının minimuma endirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.  Aida Bədəlovanın sözlərinə görə, yeni “Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi” publik-hüquqi şəxsin bazasında yaradılacaq AYNA informasiya sistemi bu istiqamətdə əhəmiyyətli addım olacaq. Sistem sərnişin və yükdaşıma xidmətlərinin keyfiyyətinə müsbət təsir göstərməklə yanaşı, məmur-sahibkar təmasını da minimuma endirəcək, bu sahədə göstərilən dövlət xidmətlərində şəffaflığın artmasına və neqativ halların tamamilə aradan qalxmasına müsbət töhfə verəcək.
Nazirin müşaviri, həmçinin milli prioritetlərə uyğun olaraq “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə böyük qayıdış”ın təmin edilməsi çərçivəsində Qarabağda nəqliyyat infrastrukturunun bərpası istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Diskussiya formatında davam edən seminarda iştirakçılar rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat sahələrində görülən işlərlə bağlı rəy və təkliflərini bildiriblər.
Çıxış edənlər cənab Prezident İlham Əliyevin bir çox məsələlər, o cümlədən ictimai nəzarət mexanizmlərinin hazırlanması, şəffaflıq və hesabatlılıqla bağlı addımların atılması ilə bağlı çağırışlarının qarşıda yeni vəzifələr qoyduğunu vurğulayıblar.

Прошел семинар по приоритетам в сфере цифрового развития и транспорта в Азербайджане
В мероприятии приняли участие специалисты в области информационных технологий и транспорта, общественные активисты, представители неправительственных организаций, сектора бизнеса и СМИ.
На семинаре говорилось о задачах и целях, поставленных Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в интервью местным телеканалам 12 января. Также была представлена информация о достижениях в области информационных технологий, связи и транспорта в 2021 году, восстановительных и реконструкционных работах, проводимых на освобожденных от оккупации территориях, а также перспективах развития.
В своем выступлении заместитель министра цифрового развития и транспорта Ровшан Рустамов заявил, что создание пространства современных инноваций в Азербайджане объявлено одним из приоритетных направлений в стратегическом документе «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты по социально-экономическому развитию», утвержденном Президентом Ильхамом Алиевым в феврале 2021 года. А подписанный в прошлом году главой государства указ «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области цифровизации, инноваций, высоких технологий и связи в Азербайджанской Республике» придало большой толчок осуществлению комплексных реформ в соответствующих сферах. Распоряжениями Президента Азербайджана Ильхама Алиева были созданы регулирующие структуры по соответствующим сферам.
Ровшан Рустамов добавил, что в недавнем интервью местным телеканалам глава государства уделил особое внимание восстановительным работам на освобожденных от оккупации территориях и подчеркнул важность строительства инфраструктуры для обеспечения удобства людей. Замминистра сообщил, что распоряжением Президента Ильхама Алиева от 19 апреля 2021 года началась разработка концепции «Умный город» и «Умное село».
Советник министра цифрового развития и транспорта Аида Бадалова в своем выступлении подчеркнула, что в интервью местным телеканалам Президент Ильхам Алиев назвал наиболее важным повышение прозрачности в отношениях с гражданами, предоставление им более качественных, удобных, современных услуг и определил обеспечение удовлетворенности граждан как наиболее важную задачу, и подчеркнул необходимость минимизировать контакты между чиновниками и гражданами. По словам Аиды Бадаловой, важным шагом в этом направлении станет информационная система AYNA, создаваемая на базе нового юридического лица публичного права «Азербайджанское агентство наземного транспорта». Система не только положительно скажется на качестве услуг по перевозке пассажиров и грузов, но и минимизирует контакты между чиновниками и предпринимателями, будет способствовать повышению прозрачности оказываемых в этой сфере государственных услуг и устранению негативных ситуаций.
Советник министра также проинформировала о проделанной работе по восстановлению транспортной инфраструктуры в Карабахе с целью обеспечения Большого возвращения на освобожденные от оккупации территории в соответствии с национальными приоритетами.
В ходе семинара, который продолжился в дискуссионном формате, участники высказали свои мнения и предложения по проделанной работе в сфере цифрового развития и транспорта.
Выступавшие подчеркнули, что призывы Президента Ильхама Алиева по многим вопросам, включая развитие механизмов общественного контроля, меры по обеспечению прозрачности и подотчетности, ставят новые задачи.