Dövlət Radiotezliklər İdarəsi Formula 1 yarışlarında radiotezlik və radioelektron vasitələrdən maneəsiz istifadəni uğurla təmin etdi
Artıq planetin ən nüfuzlu avtoidman yürüşü olan Formula 1 üzrə dünya çempionatının Azərbaycan Qran Prisi geridə qaldı.
Formula 1 ailəsinin 10 ən nüfuzlu komandasının 20 pilotunun iştirakı ilə 10-12 iyun 2022-ci il tarixlərində Bakı şəhərində keçirilən, 70 mindən çox yerli və əcnəbi azarkeşin canlı olaraq trekdən izlədiyi, 100-dən çox ölkəyə birbaşa olaraq yayımlanan Formula 1 Azərbaycan Qran Prisi yarışları zamanı istifadə edilən radioelektron vasitələrin maneəsiz işinin təmin olunması və Bakı Şəhər Halqası boyunca mobil rabitə siqnallarının qəbul vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeli qurumu olan Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin radiomonitorinq qrupları tərəfindən gücləndirilmiş iş rejimində intensiv şəkildə radiomonitorinq işləri aparılmışdır.
Görülmüş qabaqlayıcı və təxirəsalınmaz tədbirlər nəticəsində yarışların təşkili və işıqlandırılması üçün ayrılmış tezliklərdə istifadə edilən radioelektron vasitələrin normal və maneəsiz işi təmin edilmişdir.
Xatırladaq ki, 1950-ci ildən bəri təşkil olunan Formula 1 yarışlarına Bakı şəhəri 6-cı dəfə ev sahibliyi etdi.

The State Administration of Radio Frequencies successfully ensured the smooth use of radio frequency and radio electronic facilities in Formula 1 races
The Azerbaijan Grand Prix, the most prestigious motor-racing event on the planet, the Formula 1 world championship is over.
In order to  ensure the smooth operation of electronic facilities used during the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix races held in Baku on June 10-12, 2022 with the participation of 20 pilots from the 10 most prestigious Formula 1 teams, watched live from the track by more than 70 thousand local and foreign fans and broadcast live in more than 100 countries of the world, as well as to study the state of reception of mobile communication signals along the Baku City Circuit, the radio monitoring groups of the State Administration of Radio Frequencies, which is a subordinate entity of the Ministry of Digital Development and Transport intensively carried out radio monitoring works in an enhanced mode of operation.
As a result of the preventive and urgent measures, the normal and smooth operation of the radio electronic facilities used in the frequencies allocated for the organization and lighting of the competitions was ensured.
It should be noted that the city of Baku has hosted the Formula 1 races for the 6th time organized since 1950.