Gürcüstanla sərhədyanı ərazilərdə televiziya və radio yayımlarının tənzimlənməsi məqsədilə birgə radio monitorinqlərə başlanılıb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Gürcüstanın Milli Kommunikasiya Komissiyası arasında əldə olunmuş razılaşmaya əsasən, sərhədyanı ərazilərdə televiziya və radio yayımlarının tənzimlənməsi, radiotezlik resurslarından səmərəli istifadə və qarşılıqlı maneə təsirlərinin qarşısının alınması üçün hər iki ölkənin mütəxəssislərinin iştirakı ilə sərhədyanı bölgələrdə birgə radiomonitorinqlər keçirilib.
Radiomonitorinqlər 18 – 19 iyulda Gürcüstan, 20 – 21 iyulda isə Azərbaycan ərazisində aparılıb.
Həmçinin radiomonitorinqlərin nəticələrinə əsasən, sərhədyanı ərazilərdə televiziya və radio yayımlarının beynəlxalq tələblərə və ikitərəfli protokollara uyğunluğu və radiotezlik kanallarının koordinasiyası üzrə 22 – 23 iyulda Gəncə şəhərində mütəxəssislər arasında müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrin nəticələrinə əsasən, sərhədyanı ərazilərdə televiziya və radio yayımlarının, o cümlədən bu sahədə yeni rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi üçün radiotezliklərin tənzimlənməsi üzrə müvafiq tədbirlərin görülməsi qərara alınıb.
Görüşdə nazirliklə yanaşı, Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin və Radio-Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi İstehsalat Birliyinin mütəxəssisləri də iştirak ediblər.

В целях регулирования телерадиовещания в приграничных с Грузией районах начат совместный радиомониторинг
В соответствии с соглашением, достигнутым между Министерством цифрового развития и транспорта и Национальной комиссией по коммуникациям Грузии, с целью регулирования теле- и радиовещания в приграничных районах, эффективного использования радиочастотных ресурсов и предотвращения взаимных помех, в приграничных районах был проведен совместный радиомониторинг с участием экспертов обеих стран.
Радиомониторинг проводился 18-19 июля в Грузии и 20-21 июля в Азербайджане.
Кроме этого, в соответствии с результатами радиомониторинга, 22-23 июля в городе Гянджа были проведены обсуждения среди специалистов на предмет соответствия телерадиопередач международным требованиям и двусторонним протоколам, а также координации радиочастотных каналов в приграничных районах.
В соответствии с результатами обсуждений было принято решение о принятии соответствующих мер по регулированию радиочастот для телерадиовещания в приграничных районах и применению в этой области новых цифровых технологий.
Наряду с представителями министерства, в обсуждениях также участвовали специалисты Государственного управления радиочастот и Производственного Объединения «Телерадиовещание и спутниковая связь» (ПО Телерадио).