Dövlət Radiotezliklər İdarəsi və Azərkosmos arasında görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyinin Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində Dövlət Radiotezliklər İdarəsi və Azərkosmos arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsinə dair ikitərəfli görüş keçirilib.
Hər iki qurumun rəhbərliyinin və aidiyyəti struktur bölmə əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən görüşdə tərəfləri maraqlandıran texniki, iqtisadi və təşkilati məsələlər gündəlikdə olub.
Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Saməddin Əsədov görüş iştirakçılarına Azərkosmosun fəaliyyəti, telekommunikasiya və yerin məsafədən müşahidəsi xidmətləri, peyklərin texniki imkanları barədə ətraflı məlumat verib.
Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin rəisi vəzifəsini icra edən İlham Əhədov həyata keçirilən cari layihələrdən, Avtomatlaşdırılmış Spektr İdarə Sisteminin (ASİS) qurulması üzrə görülən tədbirlərdən, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə radiomonitorinq stansiyalarının qurulması ilə bağlı aparılan hazırlıq işlərindən danışıb.
Görüşdə bu il Bakı şəhərinin ev sahibliyi edəcəyi 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində keçiriləcək Ümumdünya Radiorabitə Konfransına hazırlıq işlərinin gedişatından bəhs olunub.
Gələcək perspektivlər baxımından Azərbaycanda peyk internet xidmətlərində “Starlink”in imkanları və Avropa Geostasionar Naviqasiya Sisteminin (EGNOS) hüdudlarının ölkə ərazisini əhatə etməsinə dair texniki məsələlər müzakirə edilib.

A meeting was held between the State Administration of Radiofrequencies and Azercosmos
A bilateral meeting was held between the State Administration of Radiofrequencies and Azercosmos at the Main Terrestrial Satellite Management Center of the Space Agency of the Republic of Azerbaijan.
The technical, economic and organizational issues are included to the agenda of the meeting, that is held with participation of the management of both organization and the employees of the relevant structural department,
Chairman of the Board of the Space Agency of the Republic of Azerbaijan Samaddin Asadov gave detailed information to the participants of the meeting about the activities of Azercosmos, telecommunication and remote earth observation services and technical capabilities of satellites.
Ilham Ahadov, acting head of the State Administration of Radiofrequencies spoke about the ongoing projects, the measures taken to create the Automated Spectrum Management System (ASMS), as well as the preparations works for the construction of radio monitoring stations in the liberated territories.
In the meeting discussed the progress of preparations for the 74th International Astronautical Congress, which will be hosted by Baku this year, and the World Radiocommunication Conference, which will be held in the United Arab Emirates.
In terms of future perspectives, the possibilities of "Starlink" in satellite internet services in Azerbaijan and the technical issues regarding the coverage of the territory of the European Geostationary Navigation System (EGNOS) were discussed.