Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin kollektivi "Bakı Marafonu 2023"də!
Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin kollektivi Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə "Küləyə qalib gəl" şüarı altında keçirilən "Bakı Marafonu 2023"də iştirak edib.
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində təşkil edilən builki Bakı Marafonu Ümummilli Liderin 100 illik yubileyinə həsr olunub.
21 kilometrlik məsafəni əhatə edən marafonda DRİ-nin əməkdaşı Türkel Məmmədov qaliblər sırasında yer alaraq medalla təltif edilib.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildən təşkil olunan Bakı Marafonunun məqsədi idmanın inkişafına dəstək göstərmək və sağlam həyat tərzini təbliğ etməkdir.

The staff of the State Administration of Radiofrequencies is in "Baku Marathon 2023"!
The staff of the State Administration of Radiofrequencies participated in the "Baku Marathon 2023" held under the slogan “Win the wind" at the initiative of the Heydar Aliyev Foundation.
This year's Baku Marathon, organized within the "Year of Heydar Aliyev", is dedicated to the 100th anniversary of the National Leader.
Turkel Mammadov, an employee of DRI, was among the winners in the 21-kilometer marathon and was awarded a medal.
It should be noted that the purpose of the Baku Marathon, organized since 2016, is to support the development of sports and promote a healthy lifestyle.