“Aselsan” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) Dövlət Radiotezliklər İdarəsi (DRİ) ilə Türkiyənin “Aselsan” şirkətinin nümayəndə heyəti arasında işgüzar görüş keçirilib.
Görüşdə DRİ-nin rəhbərliyi və aidiyyəti struktur bölmə əməkdaşları ilə yanaşı, RİNN-in və İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin əməkdaşları da iştirak ediblər.
DRİ-nin rəisi vəzifəsini icra edən İlham Əhədov görüş iştirakçılarına idarənin fəaliyyəti, görülmüş işlər və həyata keçirilən cari layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra “Aselsan” şirkətinin nümayəndələri tərəfindən radiomonitorinq sistemləri üzrə həllər nümayiş etdirilib, həmçinin şirkətin istehsalı olan müxtəlif tipli radioelektron vasitələrin və proqram təminatlarının imkanlarından bəhs olunub.

A meeting was held with the representatives of "Aselsan" company
A business meeting was held between the State Administration of Radiofrequencies (SAR) of the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT) and the delegation of the Turkish company "Aselsan".
The meeting was attended by the management of SAR and the employees of the relevant structural division, as well as the employees of MDDT and Information Communication Technologies Agency.
Ilham Ahadov, acting as the head of the SAR, gave detailed information to the participants of the meeting about the activities of the department, the work done and the current projects being implemented.
Then, the representatives of "Aselsan" company demonstrated solutions for radio monitoring systems, and also talked about the possibilities of various types of radio electronic devices and software products produced by the company.
At the end of the meeting, mutual opinions were exchanged within the framework of possible directions of cooperation.