Nazir Rəşad Nəbiyev Türkiyədə səfərdə olub
Səfər çərçivəsində Rəşad Nəbiyev Türkiyə Respublikasının nəqliyyat və infrastruktur naziri Adil Karaismailoğlu ilə görüşüb. Görüş zamanı nəqliyyat, kibertəhlükəsizlik və rabitə sahələrində qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib. Müvafiq sahələr üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndiriləcəyinə əminlik bildirilib.
Həmçinin Rəşad Nəbiyevlə Türkiyənin sənaye və texnologiya naziri Mustafa Varank arasında görüş keçirilib. Görüşdə İKT, innovasiyalar üzrə əməkdaşlıq məsələləri və qardaş ölkənin uğurlu təcrübəsinin Azərbaycanda tətbiqi müzakirə predmeti olub.
Bundan əlavə, Türkiyənin rəqəmli transformasiya ofisinin rəhbəri Ali Taha Koçla görüş baş tutub. Görüş zamanı süni intellekt, böyük həcmli məlumatlar və “Hökumət buludu” mövzusunda gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Müştərək layihələrin icrası və təcrübə mübadiləsi barədə razılığa gəlinib.
Eyni zamanda, Rəşad Nəbiyev Türkiyənin İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Qurumunu ziyarət edib. Nazir Türkiyənin telekommunikasiya və poçt xidmətləri, tənzimləmə qaydaları və təcrübəsi ilə tanış olub.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanın Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Türkiyənin Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyi arasında nəqliyyat və rabitə sahəsində Tədqiqat və İnkişaf üzrə Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.

Министр Рашад Набиев побывал с визитом в Турции
В рамках визита Рашад Набиев встретился с министром транспорта и инфраструктуры Турции Адилем Караисмаилоглу. В ходе встречи были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес в сферах транспорта, кибербезопасности и связи. Была выражена уверенность в дальнейшем расширении сотрудничества в соответствующих областях.
Рашад Набиев также провел встречу с министром промышленности и технологий Турции Мустафой Варанком. На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества в области ИКТ, инноваций и применения успешного опыта братской страны в Азербайджане.
Кроме того, состоялась встреча с главой офиса цифровой трансформации Турции Али Тахой Кочем. В ходе встречи были обсуждены возможности будущего сотрудничества в сфере искусственного интеллекта, больших данных и правительственного облака. Между сторонами была достигнута договоренность о реализации совместных проектов и обмене опытом.
В то же время Рашад Набиев посетил госорган по информационным и коммуникационным технологиям Турции. Министр ознакомился с телекоммуникационными и почтовыми услугами, правилами регулирования и опытом Турции.
В рамках визита был подписан Меморандум о сотрудничестве по исследованиям и развитию в области транспорта и связи между Министерством транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана и Министерством транспорта и инфраструктуры Турции.