Nazir Rəşad Nəbiyev Türkiyədə səfərdə olub
Səfər çərçivəsində Rəşad Nəbiyev Türkiyə Respublikasının nəqliyyat və infrastruktur naziri Adil Karaismailoğlu ilə görüşüb. Görüş zamanı nəqliyyat, kibertəhlükəsizlik və rabitə sahələrində qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib. Müvafiq sahələr üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndiriləcəyinə əminlik bildirilib.
Həmçinin Rəşad Nəbiyevlə Türkiyənin sənaye və texnologiya naziri Mustafa Varank arasında görüş keçirilib. Görüşdə İKT, innovasiyalar üzrə əməkdaşlıq məsələləri və qardaş ölkənin uğurlu təcrübəsinin Azərbaycanda tətbiqi müzakirə predmeti olub.
Bundan əlavə, Türkiyənin rəqəmli transformasiya ofisinin rəhbəri Ali Taha Koçla görüş baş tutub. Görüş zamanı süni intellekt, böyük həcmli məlumatlar və “Hökumət buludu” mövzusunda gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Müştərək layihələrin icrası və təcrübə mübadiləsi barədə razılığa gəlinib.
Eyni zamanda, Rəşad Nəbiyev Türkiyənin İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Qurumunu ziyarət edib. Nazir Türkiyənin telekommunikasiya və poçt xidmətləri, tənzimləmə qaydaları və təcrübəsi ilə tanış olub.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanın Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Türkiyənin Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyi arasında nəqliyyat və rabitə sahəsində Tədqiqat və İnkişaf üzrə Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.

Minister Rashad Nabiyev visited Turkey
During the visit, Rashad Nabiyev met with Minister of Transport and Infrastructure of Turkey Adil Karaismailoglu. During the meeting, issues of mutual interest in the fields of transport, cyber security and communications were discussed. Confidence was expressed for further expanding cooperation in the relevant areas.
Rashad Nabiyev also met with Minister of Industry and Technology of Turkey Mustafa Varank. During the meeting, the sides discussed issues of cooperation in the field of ICT, innovation and application of the successful experience of the brotherly country in Azerbaijan.
Moreover, Rashad Nabiyev met with Ali Taha Koch, head of the Turkish Digital Transformation Office. The opportunities for future cooperation in the fields of artificial intelligence, big data and government cloud were discussed at the meeting. The sides reached an agreement on the implementation of joint projects and exchange of experience.
At the same time, Rashad Nabiyev visited the Information and Communication Technologies Authority of Turkey. The Minister familiarized himself with telecommunications and postal services, regulatory rules and experience of Turkey.
During the visit, a memorandum of cooperation on research and development in the field of transport and communications was signed between the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan and the Ministry of Transport and Infrastructure of Turkey.