Nazirliyin dəstəyi ilə nəşr olunan beynəlxalq jurnalın xüsusi buraxılışı Lütfi Zadənin 100 illiyinə həsr olunub
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında 25 yanvar 2021-ci il tarixli müvafiq Sərəncam imzalayıb.
Lütfi Zadənin 100 illiyi ilə əlaqədar “Applied and Computational Mathematics” beynəlxalq jurnalının “Fuzzy logic and its application to modeling epidemies: Coronavirus and beyond” mövzusunda xüsusi buraxılışı dərc olunub.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə yeganə impakt faktorlu jurnal olan “Applied and Computational Mathematics” Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnоlogiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun həmtəsisçiliyi ilə nəşr edilir. Jurnalın baş redaktorları Azərbaycandan akademiklər Fikrət Əliyev, Əli Abbasov və Ukraynadan professor Vladimir Larindir.
Xüsusi buraxılışda çap olunan məqalələr Lütfi Zadə nəzəriyyəsinin “COVID-19”-a tətbiqi ilə bağlıdir. Sözügedən buraxılış qeyri-səlis yanaşmanın köməyi ilə yoluxucu xəstəliklərin, xüsusən də yeni koronavirusun (COVID-19) yayılma dinamikasının modelləşdirilməsi, proqnozlaşdırılması kimi məsələlərə həsr olunub. Jurnalda Meksika, Kanada, Çin, Türkiyə, Tayvan, Hindistan, İran və digər ölkələrdən olan riyaziyyat, informatika, bioinformatika, tibbi informatika üzrə tanınmış alimlərin koronavirusla bağlı yeni elmi nəticələri yer alıb.
Buraxılışın əsas dəvətli redaktoru qeyri-səlis məntiq üzrə dünyaca tanınmış məşhur alim Tijuana Texnologiya İnstitutunun (Meksika) professoru Oskar Kastillo, digər dəvətli redaktorlar isə Zakia Hammouç (Harran Universiteti, Türkiyə), Abdon Atanqana (Azad Dövlət Universiteti, Cənubi Afrika), Kruz Varqas De Len (Guerrero Muxtar Universiteti, Meksika), Karam Allalidir (Kasablanka II Həsən Universiteti, Mərakeş).
Qeyd edək ki, jurnalın xüsusi buraxılışları beynəlxalq səviyyədə Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası və böyük uğurudur.

Special issue of international journal, published with support of ministry, dedicated to 100th anniversary of Lotfi Zadeh
As is known, President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev has signed an order on the celebration of the 100th anniversary of the world-renowned scientist Lotfi Zadeh on January 25, 2021.
In connection with the 100th anniversary of Lotfi Zadeh, a special issue of the international journal Applied and Computational Mathematics on the topic “Fuzzy Logic and its Application to Modeling Epidemies: Coronavirus and Beyond” was published.
It should be noted that the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the National Academy of Sciences of Azerbaijan and the Scientific Research Institute of Applied Mathematics of Baku State University are the co-founders of the only journal in our country with an impact factor “Applied And Computational Mathematics”. The editors-in-chief of the journal are academicians Fikret Aliyev, Ali Abbasov from Azerbaijan and Professor Vladimir Larin from Ukraine.
Articles published in the special issue are related to the application of Lotfi Zadeh’s theory to COVID-19. This issue focuses on issues such as modeling and predicting the dynamics of the spread of infectious diseases, in particular, the novel coronavirus (COVID-19), using a fuzzy approach. The journal contains new scientific research results on coronavirus by well-known  scientists in the field of mathematics, computer science, bioinformatics, medical informatics from Mexico, Canada, China, Turkey, Taiwan, India, Iran and other countries.
World-renowned fuzzy logic scientist from Tijuana Institute of Technology (Mexico) Professor Oscar Castillo is the main guest editor of the issue, other guest editors are Zakia Hammouch (University of Harran, Turkey), Abdon Atangana (Free State University, South Africa), Cruz Vargas De Len (Autonomous University of Guerrero, Mexico) and Karam Allali (Hassan II University, Casablanca, Morocco).
It should be noted that the special issues of the journal mark the integration of Azerbaijani science into world science and are a great success at the international level.