Nazirliyin dəstəyi ilə nəşr olunan beynəlxalq jurnalın xüsusi buraxılışı Lütfi Zadənin 100 illiyinə həsr olunub
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında 25 yanvar 2021-ci il tarixli müvafiq Sərəncam imzalayıb.
Lütfi Zadənin 100 illiyi ilə əlaqədar “Applied and Computational Mathematics” beynəlxalq jurnalının “Fuzzy logic and its application to modeling epidemies: Coronavirus and beyond” mövzusunda xüsusi buraxılışı dərc olunub.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə yeganə impakt faktorlu jurnal olan “Applied and Computational Mathematics” Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnоlogiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun həmtəsisçiliyi ilə nəşr edilir. Jurnalın baş redaktorları Azərbaycandan akademiklər Fikrət Əliyev, Əli Abbasov və Ukraynadan professor Vladimir Larindir.
Xüsusi buraxılışda çap olunan məqalələr Lütfi Zadə nəzəriyyəsinin “COVID-19”-a tətbiqi ilə bağlıdir. Sözügedən buraxılış qeyri-səlis yanaşmanın köməyi ilə yoluxucu xəstəliklərin, xüsusən də yeni koronavirusun (COVID-19) yayılma dinamikasının modelləşdirilməsi, proqnozlaşdırılması kimi məsələlərə həsr olunub. Jurnalda Meksika, Kanada, Çin, Türkiyə, Tayvan, Hindistan, İran və digər ölkələrdən olan riyaziyyat, informatika, bioinformatika, tibbi informatika üzrə tanınmış alimlərin koronavirusla bağlı yeni elmi nəticələri yer alıb.
Buraxılışın əsas dəvətli redaktoru qeyri-səlis məntiq üzrə dünyaca tanınmış məşhur alim Tijuana Texnologiya İnstitutunun (Meksika) professoru Oskar Kastillo, digər dəvətli redaktorlar isə Zakia Hammouç (Harran Universiteti, Türkiyə), Abdon Atanqana (Azad Dövlət Universiteti, Cənubi Afrika), Kruz Varqas De Len (Guerrero Muxtar Universiteti, Meksika), Karam Allalidir (Kasablanka II Həsən Universiteti, Mərakeş).
Qeyd edək ki, jurnalın xüsusi buraxılışları beynəlxalq səviyyədə Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası və böyük uğurudur.

Специальный выпуск международного журнала, издаваемого при поддержке министерства, посвящен 100-летию Лютфи Заде
Как известно, Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев 25 января 2021 года подписал распоряжение о праздновании 100-летия выдающегося ученого Лютфи Заде.
В связи со 100-летием Лютфи Заде издан специальный выпуск международного журнала Applied and Computational Mathematics на тему Fuzzy Logic and its Application to Modeling Epidemies: Coronavirus and Beyond («Нечеткая логика и ее применение в моделировании эпидемий: коронавирус и другие)».
Отметим, что соучредителями единственного в нашей стране журнала с импакт-фактором Applied And Computational Mathematics («Прикладная и вычислительная математика») являются Министерство транспорта, связи и высоких технологий, Национальная академия наук Азербайджана и Научно-исследовательский институт прикладной математики Бакинского государственного университета. Главными редакторами журнала являются академики из Азербайджана Фикрет Алиев, Али Аббасов и профессор Владимир Ларин из Украины.
Статьи, опубликованные в спецвыпуске, связаны с применением теории Лютфи Заде к COVID-19. Этот выпуск посвящен таким вопросам, как моделирование и прогнозирование динамики распространения инфекционных заболеваний, в частности, нового коронавируса, при помощи нечеткого подхода. Журнал содержит новые научные результаты исследований по коронавирусу известных ученых в области математики, информатики, биоинформатики, медицинской информатики из Мексики, Канады, Китая, Турции, Тайваня, Индии, Ирана и других стран.
Главным приглашенным редактором выпуска стал Оскар Кастильо, всемирно известный ученый в области нечеткой логики из Технологического института Тихуаны (Мексика), другими приглашенными – Закия Хаммуш (Харранский университет, Турция), Абдон Атангана (Свободный государственный университет, Южная Африка) и Круз Варгас Де Лен (Автономный университет Герреро, Мексика), Карам Аллали (Университет Хасана II, Касабланка, Марокко).
Отметим, что специальные выпуски журнала знаменуют собой интеграцию азербайджанской науки в мировую науку и являются большим успехом на международном уровне.