Nazir Rəşad Nəbiyev İKT şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüş keçirib
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev Azərbaycanın İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları (İKT) sektorunda təmsil olunan böyük şirkətlərin nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüşün keçirilməsində məqsəd ölkəmizin İKT sferasındakı müasir tendensiyaların müzakirəsi, rəqəmsal inkişafa səbəb olan şəraitin yaradılması üçün təkliflərlə tanışlıq və sektor üzrə problemlərin dinlənilməsi olub.
Görüş zamanı rəqəmsal transformasiyanın və innovasiya təşəbbüslərinin inkişaf perspektivləri, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin bu fəaliyyətdəki rolu və dəstəyi ətrafında geniş müzakirə aparılıb.
Eyni zamanda, pandemiya dövründə İKT sahəsinin vəziyyəti və gələcək fəaliyyətin istiqamətləri haqqında danışılıb.

Minister Rashad Nabiyev held meeting with representatives of ICT companies
Minister of Transport, Communications and High Technologies Rashad Nabiyev met with representatives of large companies operating in the information and communication technologies (ICT) sector of Azerbaijan.
The purpose of the meeting was to discuss current trends in the country’s ICT field, familiarization with proposals to create conditions for digital development and existing problems in this sphere.
During the meeting, extensive discussions were held on the prospects for the development of digital transformation and innovative initiatives, as well as the role and support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies in this activity.
At the same time, the state of the ICT sector during the pandemic and directions for future activities were discussed.
At the meeting, the company executives gave detailed information on the problems of the sector.
At the end of the meeting, the participants expressed their gratitude for the sensitive attitude and attention shown to them.