Beynəlxalq avtodaşımalarda iştirak edən yerli şirkətlərlə görüş keçirilib
Yerli nəqliyyat müəssisələrinə və daşıyıcılara dəstək məqsədilə keçirilən işgüzar görüşdə dövlət qurumlarının nümayəndələri, avtomobil nəqliyyatı ilə beynəlxalq yükdaşımalar sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin təmsilçiləri iştirak edib.
Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov dövlət başçısının ölkəmizdə iqtisadiyyatın digər sahələri ilə yanaşı, infrastrukturun inkişafına xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb, bu sahəyə böyük həcmdə dövlət investisiyasının yatırıldığını, nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə görülən işlər nəticəsində modern infrastrukturun yaradıldığını və tranzit imkanlarının genişləndiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edilib ki, ölkəmizdə aparılan uğurlu iqtisadi-siyasi islahatlara uyğun olaraq, son dövrlərdə qeyri-neft sektoru üzrə ixrac, idxal və tranzit dövriyyələrinin artırılması istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilir. Bu da öz növbəsində, beynəlxalq yükdaşımaların həcminin artmasına müsbət təsir göstərir. İqtisadiyyatın inkişafında, qarşıya qoyulmuş hədəflərə nail olunmasında infrastrukturun əhəmiyyətli rol oynadığını qeyd edən Mikayıl Cabbarov yükdaşımalar bazarında rəqabətin böyük olduğunu, yerli şirkətlərin rəqabətə davamlılığının artırılmasının vacibliyini bildirib.
Yükdaşımalarda avtonəqliyyat vasitələri ilə daşımalar yer tutur. Avtonəqliyyat vasitəsi ilə beynəlxalq yük daşıyan yerli şirkətlərin bu sahədə payının artırılması üçün mühüm addımlar atılması zəruridir. Mikayıl Cabbarov dövlət-özəl sektoru tərəfdaşlığı çərçivəsində müvafiq dövlət qurumları, avtomobil vasitəsi ilə beynəlxalq yükdaşıma şirkətlərinin nümayəndələri və bu sahə üzrə ictimai birliklərin təmsil olunduğu işçi qrupun yaradılmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
İqtisadiyyat naziri görüşdə iştirak edən avtonəqliyyat vasitələri ilə beynəlxalq yükdaşıma şirkətlərinin təmsilçilərini fəal müzakirələrə, açıq dialoqa dəvət edib.
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev son dövrlərdə ölkənin nəqliyyat-tranzit infrastrukturunun inkişafı sahəsində görülən işlər, beynəlxalq yükdaşımalar istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycanda ümumi uzunluğu 19 min kilometrdən artıq olan avtomobil yollarının 4,7 min km-dən çoxu respublika əhəmiyyətlidir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpasından sonra bu yollara daha 2 min km əlavə edilmiş olacaq. Azad edilmiş torpaqlar və Naxçıvan vasitəsilə açılacaq yeni beynəlxalq tranzit marşrutları nəqliyyat-logistika sektorunda iştirakçılar üçün imkanları daha da genişləndirəcək.
Rəşad Nəbiyev milli avtomobil daşıyıcılarının təkcə yerli bazarda deyil, regionda daha rəqabətqabiliyyətli olması üçün zəruri addımlardan bəhs edib. Nazir yerli şirkətləri qlobal şəbəkənin bir hissəsinə çevrilməyə, ona inteqrasiya etmək üçün səylərini artırmağa çağırıb. Qeyd edilib ki, innovativ, təhlükəsiz və etibarlı xidmət göstərən yerli şirkətlər beynəlxalq tərəfdaşlıq çərçivəsində regional bazarda mövqelərini möhkəmləndirə bilərlər.
Görüş iştirakçıları avtomobil nəqliyyatı ilə beynəlxalq yükdaşımalar sahəsində təkliflər səsləndirib, mövzuya dair müzakirələr aparılıb, şirkətlərin nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.

Состоялась встреча с местными компаниями, участвующими в международных автоперевозках
В деловой встрече, проведенной с целью поддержки местных транспортных предприятий и перевозчиков, приняли участие представители государственных структур, компаний, работающих в сфере международных автомобильных перевозок.
Выступивший в ходе мероприятия министр экономики Микаил Джаббаров, подчеркнув, что глава государства, наряду с другими областями экономики, придает особое значение развитию инфраструктуры в стране, заявил, что в эту сферу вложены крупные государственные инвестиции. В результате работы, проделанной с целью улучшения транспортной инфраструктуры, создана современная инфраструктура, расширены транзитные возможности. Было отмечено, что в соответствии с успешно проведенными в нашей стране экономическими и политическими реформами в последнее время были приняты важные меры по увеличению экспортного, импортного и транзитного оборота в ненефтяном секторе. Это, в свою очередь, положительно сказывается на росте объема международных грузоперевозок. Подчеркнув, что инфраструктура играет важную роль в развитии экономики и достижении поставленных целей, Микаил Джаббаров заявил, что на рынке грузоперевозок существует большая конкуренция и отметил важность повышения конкурентоспособности местных компаний.
В грузоперевозки входят перевозки посредством автомобильного транспорта. Необходимо предпринять важные шаги для увеличения доли местных компаний, перевозящих международные грузы посредством автотранспорта. Микаил Джаббаров счел целесообразным создание в рамках государственно-частного партнерства рабочей группы из представителей соответствующих государственных структур, международных автотранспортных компаний и общественных объединений в этой сфере.
Министр экономики пригласил участвующих во встрече представителей международных автотранспортных компаний к активному обсуждению и открытому диалогу.
Министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев проинформировал о проделанной в последнее время работе по развитию транспортно-транзитной инфраструктуры страны, мерах, принятых в сфере международных грузоперевозок.
Было отмечено, что в Азербайджане общая протяженность дорог составляет более 19 тысяч километров, а более 4,7 тысячи километров из них имеют государственное значение. После восстановления освобожденных от оккупации азербайджанских территорий к этим дорогам прибавятся еще 2000 км. Освобожденные земли и новые международные транзитные маршруты, которые будут открыты через Нахчыван, еще более расширят возможности участников транспортно-логистического сектора.
Рашад Набиев рассказал о необходимых шагах для повышения конкурентоспособности национальных перевозчиков не только на местном рынке, но и в регионе. Министр призвал местные компании стать частью глобальной сети и активизировать свои усилия по интеграции в нее. Было отмечено, что местные компании, предоставляющие инновационные, безопасные и надежные услуги, могут укрепить свои позиции на региональном рынке в рамках международного партнерства.
Участники встречи озвучили предложения в области международных автомобильных перевозок, были проведены обсуждения по теме, даны ответы на вопросы представителей компаний.