Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyası yaradılıb
Prezident İlham Əliyev "Azərbaycan Respublikasının Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyasının yaradılması haqqında" sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, Azərbaycan Respublikasında radiokommunikasiya vasitələrindən və yüksəktezlikli qurğulardan istifadənin səmərəliliyini artırmaq və bu sahədə dövlət orqanlarının (qurumlarının) fəaliyyətini əlaqələndirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyası yaradılıb.
Dövlət Komissiyasının sədri:
Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri
Komissiyanın üzvləri:
Azərbaycan Respublikası müdafiə nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası daxili işlər nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti rəisinin müavini
Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti rəisinin müavini
Komissiyanın qərarı ilə dövlət orqanlarının (qurumlarının) nümayəndələri Dövlət Komissiyasının işinə cəlb edilə bilərlər.
Nazirlər Kabinetinə bir ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyası haqqında Əsasnamənin layihəsini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etmək tapşırılıb

The State Commission for Radio Frequencies is established
On May 4, the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev signed an order on the establishment of the State Commission for Radio Frequencies.
According to the official website of the President of Azerbaijan, in accordance with the document, in order to increase the effectiveness of the use of radio communications and high frequency devices in Azerbaijan and the coordination of the activities of state bodies (state structures), the Commission is to be formed as follows:
The Chairman of the State Commission:
Minister of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan
The Members of the State Commission are:
Deputy Minister of Defense of Azerbaijan
Deputy Minister of Internal Affairs of Azerbaijan
Deputy Chief of the State Security Service of Azerbaijan
Deputy Chief of the State Service of Special Communication and Information Security of Azerbaijan
According to the decision of the State Commission for Radio Frequencies, representatives of state bodies (structures) may be involved in its activities.
The Cabinet of Ministers has been instructed to prepare a draft Regulation on the State Commission for Radio Frequencies and present it to the President of Azerbaijan, as well as to resolve other issues arising from the current order.