17 May Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günüdür
Bu günün əlamətdar olması ilk Beynəlxalq Teleqraf Konvensiyasının imzalanması ilə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının yaranmasının 1865-ci il 17 may tarixinə təsadüf etməsi ilə əlaqədardır.
Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününün builki mövzusu “Çətin dövrdə rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsi”dir.
Bu gün münasibətilə World Summit on the Information Society – İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Ümumdünya Sammiti çərçivəsində yüksək səviyyəli virtual panel keçirilib.
Əsas məqsəd həm ölkələr arasında, həm də müxtəlif sektorlarda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) və telekommunikasiya sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulamaqdır.
Paneldə Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə də iştirak edib. Nazir müavini rəqəmsal transformasiyanın əhəmiyyətindən danışaraq zamanın çağırışlarına uyğun görülən və görüləcək işlər barədə məlumat verib.
Elmir Vəlizadə çıxışında işğaldan azad edilmiş torpaqlarda müasir texnologiyaların tətbiqi məsələlərinə də toxunub. “Ağıllı (smart) və yaşıl (green) texnologiyaların tətbiqi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yerləşən şəhər və kəndlərin müasir texnologiyalar əsasında qurulacağı planlaşdırılır”, – deyə nazir müavini qeyd edib.
Panelin gedişində rəqəmsal texnologiyaların “COVID-19” pandemiyası zamanında rolu və sonrakı dövrdə fəaliyyətin hansı istiqamətdə inkişaf etdiriləcəyi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı tərəfindən təsis edilmiş “World Summit on the Information Society Prizes 2021” – “İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Ümumdünya Sammiti Mükafatları 2021” müsabiqəsinin nəticələrinin mayın 18-də açıqlanması gözlənilir. Beynəlxalq müsabiqəyə Azərbaycandan da bir sıra layihələr təqdim olunub.

May 17 is World Telecommunication and Information Society Day
May 17 is celebrated as World Telecommunication and Information Society Day (WTISD). This date is timed to the signing of the first International Telegraph Convention on May 17, 1865 and the creation of the International Telecommunication Union (ITU).
This theme for World Telecommunication and Information Society Day 2021 is “Accelerating digital transformation in challenging times.”
On this occasion, a high-level virtual panel was held today as part of the World Summit on the Information Society.
The main goal is to emphasize the need to further enhance cooperation in the field of information and communication technologies (ICTs) and telecommunications, both between countries and in various sectors.
Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan Elmir Velizade also participated in the panel. Speaking about the importance of the digital transformation, the Deputy Minister informed about the work done and the work that needs to be done in accordance with the challenges of the time.
In his speech, Elmir Velizade also touched upon the issue of application of state-of-the-art technologies in the lands liberated from occupation. “It is planned to build cities and villages in the liberated areas on the basis of modern technologies using smart and green technologies,” the Deputy Minister said.
The panel discussed the role of digital technologies during the COVID-19 pandemic and the direction in which activities will develop in the future.
It is worth mentioning that the results of the World Summit on the Information Society Prizes 2021 Awards, established by the International Telecommunication Union, will be announced on May 18. A number of projects from Azerbaijan have also been submitted to the international contest.