Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev Rusiyada işgüzar səfərdədir
Moskva şəhərinə işgüzar səfər edən nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev Rusiya Federasiyasının rəqəmli inkişaf, rabitə və kütləvi kommunikasiyalar naziri Maksut Şadayev və “Roskosmos” dövlət korporasiyasının baş direktoru Dmitri Roqozinlə ikitərəfli görüşlər keçirib.
Nazir Maksut Şadayevlə keçirilmiş görüşdə iki ölkə arasında “bulud” texnologiyaları, elektron imzanın tətbiqi üçün açıq açar infrastrukturu sahələrində əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunan sahələrdə milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, o cümlədən kadr hazırlığı üzrə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə dair razılığa gəlinib.
Baş direktor Dmitri Roqozinlə təşkil olunmuş görüşdə isə Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi ilə “Roskosmos” arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektiv birgə layihələr müzakirə olunub.

Министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев находится с рабочим визитом в России
Находящийся с рабочим визитом в Москве министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев провел сегодня двусторонние встречи с министром цифрового развития, связи и массовых коммуникаций России Максутом Шадаевым и генеральным директором государственной корпорации «Роскосмос» Дмитрием Рогозиным.
В ходе встречи с Максутом Шадаевым состоялся обмен мнениями о возможностях сотрудничества в области облачных технологий, инфраструктуры открытых ключей для применения электронных подписей между двумя странами. Была достигнута договоренность об улучшении национального законодательства в указанных сферах, в том числе укреплении сотрудничества в области подготовки кадров.
На встрече с Дмитрием Рогозиным обсуждалось текущее состояние сотрудничества между Космическим агентством Азербайджанской Республики и «Роскосмосом», а также перспективные совместные проекты.