Azərbaycanın və Türkiyənin nəqliyyat nazirləri işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə səfər ediblər
Səfər çərçivəsində nazirlər Horadiz-Ağbənd dəmiryolu layihəsi, Əhmədbəyli-Horadiz-Mincivan-Ağbənd və Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa avtomobil yolu layihələri, eləcə də Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı layihəsi üzrə hazırda görülən və planlaşdırılan işlərlə tanış olublar.
Nazir Rəşad Nəbiyev bildirib ki, bərpa işlərinin görülməsində türk şirkətləri fəal iştirak edirlər, ilk müqavilələr onlarla bağlanıb. Belə ki, türk şirkətləri işğaldan azad olunmuş ərazilərdə əhəmiyyətli infrastruktur layihələrini icra edirlər.
Bu bölgələrə həyat qaytarmaq prosesinə verdiyi dəstəyə görə türk qardaşlarımıza təşəkkürünü bildirən Rəşad Nəbiyev cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında işğaldan azad edilmiş şəhərlərimizə, kəndlərimizə yeni həyat gələcəyinə, sakinlərin rahat yaşaması üçün lazımi şərait yaradılacağına əminliyini ifadə edib.
Nazir əlavə edib ki, biz də öz növbəmizdə nəqliyyat və telekommunikasiya infrastrukturunun müasir əsaslarla qurulması istiqamətində səylərimizi davam etdiririk. Sözsüz ki, qarşıda görəcəyimiz işlər çoxdur.
“Əminik ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə dayanıqlı məskunlaşma üçün əlverişli infrastrukturun yaradılması, eyni zamanda insanların rahat yaşaması və müasir xidmətlərə əlçatanlığın təmin edilməsi prosesi bütün mərhələlərdə uğurla həyata keçiriləcək”, - deyə Rəşad Nəbiyev qeyd edib.
Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur naziri Adil Karaismailoğlu bildirib ki, qardaş ölkələr olan Türkiyə ilə Azərbaycanın əməkdaşlığı günü-gündən güclənir. Qarabağın yenidən qurulması üçün zəruri avtomobil və dəmir yolu nəqliyyatı üzrə vacib danışıqlar aparırıq.
Adil Karaismailoğlu əlavə edib ki, bu yerləri nəqliyyat və logistika baxımından dünyanın ən əhəmiyyətli mərkəzlərindən birinə çevirəcəyik.
“Türkiyə ilə Azərbaycanı ən keyfiyyətli, rahat və təhlükəsiz yollarla birləşdirməyə çalışırıq”, - deyə türkiyəli nazir vurğulayıb.

Министры транспорта Азербайджана и Турции посетили освобожденные от оккупации территории
В рамках визита министры ознакомились с проектом железной дороги Горадиз-Агбенд, проектами автомобильных дорог Ахмедбейли-Горадиз-Миндживан-Агбенд и Ахмедбейли-Физули-Шуша, а также текущими и планируемыми работами по проекту международного аэропорта Физули.
Министр Рашад Набиев отметил, что турецкие компании активно участвуют в восстановительных работах, первые контракты подписаны с ними. Так, турецкие компании реализуют важные инфраструктурные проекты на освобожденных от оккупации территориях.
Выразив признательность турецким братьям за поддержку в процессе возрождения этих регионов, Рашад Набиев выразил уверенность, что под руководством Президента Ильхама Алиева в освобожденные города и села вернется жизнь и будут созданы необходимые условия для комфортного проживания населения.
Министр добавил, что и Азербайджан, в свою очередь, продолжает усилия по построению транспортной и телекоммуникационной инфраструктуры на современной основе и подчеркнул, что в этом направлении еще многое предстоит сделать.
«Мы уверены, что процесс создания благоприятной инфраструктуры для устойчивого заселения наших освобожденных от оккупации территорий, а также обеспечения комфорта людей и доступа к современным услугам будет успешно реализован на всех этапах», - заявил Рашад Набиев.
Министр транспорта и инфраструктуры Турции Адиль Караисмаилоглу отметил, что сотрудничество между братскими странами усиливается с каждым днем. Ведутся важные переговоры по автомобильному и железнодорожному транспорту, необходимому для восстановления Карабаха.
Турецкий министр добавил, что совместными усилиями эти места превратятся в один из важнейших мировых центров с точки зрения транспорта и логистики.
«Мы стараемся соединить Турцию и Азербайджан самыми качественными, комфортными и безопасными дорогами», - подчеркнул Адиль Караисмаилоглу.