Nazir Rəşad Nəbiyevin rəhbərliyi ilə “Azərkosmos” “GLEX 2021” tədbirində təmsil olunur
Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyevin rəhbərliyi ilə “Azərkosmos”un nümayəndə heyəti Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının qlobal kosmik tədqiqat üzrə keçirilən “GLEX 2021” tədbirində iştirak edir.
Tədbir kosmonavt Yuri Qaqarinin “bəşəriyyət üçün yeni bir dövr”ün başlanğıc simvolu sayılan kosmik uçuşunun 60-cı ildönümünə həsr olunub.
“GLEX 2021”də Azərbaycanın kosmik sənayesinin tarixindən, son 10 ildə ölkəmizin kosmik sahədəki fəaliyyətindən, o cümlədən mədəniyyət və tarixindən, turizm potensialından bəhs edən stend, təqdimat və video roliklər nümayiş olunur.
Tədbirin açılış mərasimində nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev bu ilin aprel ayında cənab Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Fərman əsasında yaradılan “Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos)” publik hüquqi şəxsi haqqında danışıb. Nazir bildirib ki, “Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi”nin fəaliyyəti qlobal və regional səviyyədə kosmik diplomatiya və tərəfdaşlığın qurulması, kosmik elm, təhsil və sənaye sahələrində davamlı formada bilik və bacarıqların artırılması, habelə telekommunikasiya və Yer müşahidəsi xidmətləri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin yaradacaq.
Daha sonra Rəşad Nəbiyev 2023-cü ildə paytaxtımızda keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin ölkəmizdə, xüsusilə regionda kosmik sahənin inkişafına “yeni nəfəs” gətirəcəyinə əminliyini ifadə edib.
“GLEX 2021” platforması vasitəsilə beynəlxalq kosmik ictimaiyyət və tədbirin qonaqları 2023-cü ildə Bakıda keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə dəvət olunub.
Qeyd edək ki, kosmik ictimaiyyəti bir araya gətirən “GLEX 2021” tədbirində Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasına üzv olan dövlətlərin – Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Avstriya, Fransa, Norveç, Belçika, Polşa, Almaniya, İtaliya, Malayziya, Meksikanın kosmik agentlikləri, o cümlədən kosmik missiyaları həyata keçirən kosmonavtların iştirakı ilə plenar və silsilə sessiyalar keçirilir. Bu platforma ölkəmiz üçün kosmik sahə üzrə qlobal səviyyədə yeni əməkdaşlıqların, kosmosdan həm sülh, həm də kommersiya məqsədilə potensial tərəfdaşlarla qarşılıqlı işgüzar münasibətlərin qurulması baxımından geniş imkanlar yaradır.
“GLEX 2021” tədbiri kosmik sahə üzrə tədqiqatlar və yeni missiyalar mövzularını əhatə edən toplantılarla iyunun 18-nə qədər davam edəcək.

Под руководством министра Рашада Набиева «Азеркосмос» представлен на мероприятии GLEX 2021
Мероприятие посвящено 60-летию полета космонавта Юрия Гагарина в космос, которое символизирует начало «новой эры для человечества».
На GLEX 2021 представлен стенд, презентация и видеоролики об истории космической отрасли Азербайджана, космической деятельности страны за последние 10 лет, а также культуре, истории и туристическом потенциале.
На церемонии открытия министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев рассказал о Юридическом лице публичного права «Космическое агентство Азербайджанской Республики (Азеркосмос)», созданном указом Президента Ильхама Алиева в апреле этого года. Министр отметил, что деятельность Космического агентства Азербайджанской Республики создаст прочную основу для построения космической дипломатии и партнерства на глобальном и региональном уровнях, постоянного совершенствования знаний и навыков в областях космической науки, образовании и промышленности, а также расширения сотрудничества по услугам телекоммуникаций и наблюдения Земли.
Затем Рашад Набиев выразил уверенность, что 74-й Международный конгресс астронавтики, который состоится в Баку в 2023 году, даст «новое дыхание» развитию космической сферы нашей страны и особенно региона.
Посредством платформы GLEX 2021 международное космическое сообщество и гости мероприятия были приглашены на Международный конгресс астронавтики 2023 года.
Отметим, что на GLEX 2021, который объединяет космическое сообщество, с участием космических агентств стран-членов Международной астронавтической федерации – Азербайджана, Турции, России, Объединенных Арабских Эмиратов, Австрии, Франции, Норвегии, Бельгии, Польши, Германии, Италии, Малайзии, Мексики, в том числе космонавтов, выполняющих космические миссии, проводятся пленарные и серийные сессии. Эта платформа создает широкие возможности для нашей страны с точки зрения установления нового сотрудничества в области космоса на глобальном уровне, деловых отношений с потенциальными партнерами для использования космоса как в мирных, так и в коммерческих целях.
Мероприятие GLEX 2021 продлится до 18 июня и будет включать заседания на темы, охватывающие исследования и новые миссии в космической сфере.