Nazir Rəşad Nəbiyevin rəhbərliyi ilə “Azərkosmos” “GLEX 2021” tədbirində təmsil olunur
Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyevin rəhbərliyi ilə “Azərkosmos”un nümayəndə heyəti Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının qlobal kosmik tədqiqat üzrə keçirilən “GLEX 2021” tədbirində iştirak edir.
Tədbir kosmonavt Yuri Qaqarinin “bəşəriyyət üçün yeni bir dövr”ün başlanğıc simvolu sayılan kosmik uçuşunun 60-cı ildönümünə həsr olunub.
“GLEX 2021”də Azərbaycanın kosmik sənayesinin tarixindən, son 10 ildə ölkəmizin kosmik sahədəki fəaliyyətindən, o cümlədən mədəniyyət və tarixindən, turizm potensialından bəhs edən stend, təqdimat və video roliklər nümayiş olunur.
Tədbirin açılış mərasimində nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev bu ilin aprel ayında cənab Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Fərman əsasında yaradılan “Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos)” publik hüquqi şəxsi haqqında danışıb. Nazir bildirib ki, “Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi”nin fəaliyyəti qlobal və regional səviyyədə kosmik diplomatiya və tərəfdaşlığın qurulması, kosmik elm, təhsil və sənaye sahələrində davamlı formada bilik və bacarıqların artırılması, habelə telekommunikasiya və Yer müşahidəsi xidmətləri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin yaradacaq.
Daha sonra Rəşad Nəbiyev 2023-cü ildə paytaxtımızda keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin ölkəmizdə, xüsusilə regionda kosmik sahənin inkişafına “yeni nəfəs” gətirəcəyinə əminliyini ifadə edib.
“GLEX 2021” platforması vasitəsilə beynəlxalq kosmik ictimaiyyət və tədbirin qonaqları 2023-cü ildə Bakıda keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə dəvət olunub.
Qeyd edək ki, kosmik ictimaiyyəti bir araya gətirən “GLEX 2021” tədbirində Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasına üzv olan dövlətlərin – Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Avstriya, Fransa, Norveç, Belçika, Polşa, Almaniya, İtaliya, Malayziya, Meksikanın kosmik agentlikləri, o cümlədən kosmik missiyaları həyata keçirən kosmonavtların iştirakı ilə plenar və silsilə sessiyalar keçirilir. Bu platforma ölkəmiz üçün kosmik sahə üzrə qlobal səviyyədə yeni əməkdaşlıqların, kosmosdan həm sülh, həm də kommersiya məqsədilə potensial tərəfdaşlarla qarşılıqlı işgüzar münasibətlərin qurulması baxımından geniş imkanlar yaradır.
“GLEX 2021” tədbiri kosmik sahə üzrə tədqiqatlar və yeni missiyalar mövzularını əhatə edən toplantılarla iyunun 18-nə qədər davam edəcək.

Azercosmos represented at GLEX 2021 under leadership of Minister Rashad Nabiyev
The event is dedicated to the 60th anniversary of cosmonaut Yuri Gagarin’s flight into space, which symbolizes the beginning of a new era for humanity.
A stand, presentation and videos about the history of Azerbaijan’s space industry, the country’s space activities over the past 10 years, as well as culture and history, and tourism potential are presented at the GLEX 2021.
At the opening ceremony, Minister of Transport, Communications and High Technologies Rashad Nabiyev spoke about the legal entity of public law “Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azercosmos)” established by the decree of President Ilham Aliyev in April this year. The Minister said that the activities of the Space Agency of the Republic of Azerbaijan will create a solid foundation for building space diplomacy and partnership at the global and regional levels, constant updating knowledge and skills in the fields of space science, education and industry, as well as expanding cooperation in telecommunications and Earth observation services.
Then Rashad Nabiyev expressed confidence that the 74th International Astronautics Congress to be held in Baku in 2023 will bring a “new breath” to the development of space field in our country, especially in the region.
Through the GLEX 2021 platform, the international space community and guests of the event were invited to the International Astronautics Congress to be held in Baku in 2023.
It should be noted that at the GLEX 2021 event, which brings together the space community, space agencies from member countries of the International Astronautical Federation – Azerbaijan, Turkey, Russia, the United Arab Emirates, Austria, France, Norway, Belgium, Poland, Germany, Italy, Malaysia, Mexico, including plenary and series sessions are held with the participation of astronauts performing space missions. This platform creates ample opportunities for our country in terms of establishing new cooperation in the field of space at the global level, the establishment of mutual business relations with potential partners for the use of space for both peaceful and commercial purposes.
GLEX 2021 event will run until June 18 and will include sessions on topics covering space researches and new missions.