Beynəlxalq reytinqdə Azərbaycanın kibertəhlükəsizlik indeksi xeyli irəliləyib
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının “Qlobal kibertəhlükəsizlik indeksi 2020” (Global Cybersecurity Index, GCI) hesabatı dərc edilib.
Azərbaycan reytinqdə mövqeyini 15 pillə yaxşılaşdıraraq 40-cı yerdə qərarlaşıb. Ölkəmiz ümumilikdə 89.31 xal toplayıb.
Ölkələrin “GCI” indeksinin müəyyən edilməsi məqsədilə müvafiq məlumatların toplanması 2014-cü ildən həyata keçirilir. “GCI” indeksi dövlətlərin kibertəhlükəsizlik səviyyəsini beş əsas sahə üzrə qiymətləndirməklə ranqlaşdırma məqsədi daşıyır:
1. Hüquqi tədbirlər (qanunvericilik, tənzimləmə və nəzarət);
2. Texniki tədbirlər (CERT, standartlar, sertifikatlaşdırma);
3. Təşkilati tədbirlər (siyasət, strategiya, cavabdeh təşkilat, milli qiymətləndirmə);
4. Kadr potensialının gücləndirilməsi tədbirləri (standartların işlənməsi, insan resurslarının inkişafı, peşəkarların və təşkilatların sertifikatlaşdırılması);
5. Əməkdaşlıq (idarələrarası, idarədaxili, dövlət-özəl sektor, beynəlxalq).
“GCI” indeksi qeyd olunan beş istiqaməti xarakterizə edən 20 indikatoru bir indeksdə birləşdirir.
"Qlobal kibertəhlükəsizlik indeksi 2020" hesabatında Azərbaycan MDB ölkələri arasında Rusiya və Qazaxıstandan sonra 3-cü yerdədir.
Ölkəmiz Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqına üzv olan 194 ölkə arasında İsveçrə (42), Tunis (45), İrlandiya (46), İran (54), Gürcüstan (55), İslandiya (58), Rumıniya (62), Sloveniya (67), Çexiya (68), Ukrayna (78) kimi ölkələri qabaqlayıb.
Reytinqdə ilk yerləri isə müvafiq olaraq, ABŞ, Böyük Britaniya, Səudiyyə Ərəbistanı, Estoniya, Cənubi Koreya, Sinqapur, İspaniya bölüşür.

Азербайджана значительно улучшил индекс кибербезопасности в международном рейтинге
Азербайджан поднялся на 15 позиций в рейтинге и занял 40-е место. Наша страна набрала в общей сложности 89,31 балла.
Сбор соответствующих данных с целью определения индекса GCI осуществляется с 2014 года. Индекс GCI предназначен для оценки уровня кибербезопасности стран по пяти основным направлениям:
1. Правовые меры (законодательство, регулирование и контроль);
2. Технические меры (CERT, стандарты, сертификация);
3. Организационные меры (политика, стратегия, ответственная организация, национальная оценка);
4. Мероприятия по укреплению кадрового потенциала (разработка стандартов, развитие человеческих ресурсов и сертификация специалистов и организаций);
5. Сотрудничество (межведомственное, внутриведомственное, государственно-частное и международное).
Индекс GCI объединяет в одном индексе 20 показателей, характеризующих пять указанных направлений.
В отчете «Глобальный индекс по кибербезопасности 2020» Азербайджан занимает третье место среди стран СНГ после России и Казахстана.
Азербайджан среди 194 государств-членов МСЭ опередил такие страны, как Швейцария (42), Тунис (45), Ирландия (46), Иран (54), Грузия (55), Исландия (58), Румыния (62), Словения (67), Чехия (68), Украина (78).
Первые позиции в рейтинге заняли США, Великобритания, Саудовская Аравия, Эстония, Южная Корея, Сингапур и Испания.