Nazirliyin təsisçisi olduğu “Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” Beynəlxalq jurnalı təsir əmsalı indeksinə görə dünyada 10-cu yerə yüksəlib
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində olan Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutu və AMEA-nın təsisçiliyi ilə dərc edilən, "Web of Science" bazasının Q1 siyahısında yer alan “Applied and Computational Mathematics” (Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı) beynəlxalq jurnalının təsir əmsalı (Impact Factor) 2.354-dən 3.898-ə qalxıb. 5 illik təsir əmsalı isə 2.752 olub. Dünyanın tanınmış universitet və elmi tədqiqat mərkəzlərində çalışan alimlər öz əsərlərində jurnalda nəşr olunan məqalələrə istinad edirlər. Bu istinadların sayı da jurnalın qeyd olunan reytinqini müəyyən edir.
Jurnal dünyada riyaziyyat, tətbiqi riyaziyyat kateqoriyası üzrə yer alan 265 beynəlxalq nəşr arasında 10-cu, Avropa İttifaqında isə 8-ci yerdə qərarlaşıb. MDB ölkələri sırasında isə jurnal öz liderliyini qoruyub saxlayır. Beynəlxalq elmi jurnalın redaksiya heyətinə dünyanın 20 ölkəsindən 38 görkəmli alim daxildir.
Bu günədək 51 nömrəsi çap edilən jurnalda dünyanın 50-dən çox ölkəsini təmsil edən müəlliflərin 500-dən artıq məqaləsi dərc olunub.
Qeyd edək ki, 2008-ci ildə jurnal “Thomson Reuters” agentliyinin (indiki Clarivate Analytics) “Science Citation Index Expanded” siyahısına daxil edilib. Bu təşkilatın illik hesabatına əsasən (2009 Journal Citation Reports) 2010-cu ildə Azərbayan elm tarixində ilk dəfə olaraq jurnal 0.633 təsir əmsalına layiq görülüb.
Jurnalda tətbiqi və hesablama riyaziyyatının müxtəlif sahələrinə aid yüksək səviyyəli, əsaslı rəydən keçmiş elmi məqalələr çap edilir. Nəşr olunduğu 19 il ərzində jurnal 50-dən çox ölkənin 250-dən artıq universitet və elmi müəssisəsi ilə mübadilə həyata keçirib.
Qeyd edək ki, jurnalın fəxri redaktoru İllinois Universitetinin (ABŞ) professoru Tamer Başar, baş redaktorları – Bakı Dovlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvü, akademik Fikrət Əliyev, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Ukrayna MEA-nın Mexanika Problemləri İnstitutunun professoru Vladimir Larindir.

International journal “Applied and Computational Mathematics” founded by ministry rose to 10th place in the world by impact factor index
The Impact Factor of the international journal “Applied and Computational Mathematics”, which was entered in the Q1 list of the Web of Science database and published with the support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, Scientific Research Institute of Applied Mathematics at Baku State University and the National Academy of Sciences of Azerbaijan, rose from 2.354 to 3.898. The 5-year impact factor was 2.752. Scientists working at world renowned universities and research centers in their work refer to articles published in the journal. The number of these references also determines the indicated rating of the journal.
The journal ranked 10th among 265 international publications in the world in the category of mathematics and applied mathematics, and 8th in the European Union. The journal retains its leading position among the CIS countries. The editorial staff of the international scientific journal includes 38 prominent scientists from 20 countries of the world.
To date, 51 issues of the journal have published, on the pages of which more than 500 articles by authors from over 50 countries of the world have been published.
It is to be noted that in 2008, the journal was included in the list of Science Citation Index Expanded by Thomson Reuters (now Clarivate Analytics). According to the agency’s annual report (2009 Journal Citation Reports), in 2010, for the first time in the history of Azerbaijani science, the journal was awarded an Impact Factor of 0.633.
The journal publishes high-level, well-founded scientific articles related to various fields of applied and computational mathematics and received high reviews. For 19 years of its activity, the publication has implemented scientific exchange with over 250 international scientific and educational institutions in more than 50 countries of the world.
It should be noted that the editor emeritus of the journal is Professor of the University of Illinois (USA) Tamer Bashar, chief editors –  Director of the Scientific Research Institute of Applied Mathematics of Baku State University, member of the Presidium of ANAS, Academician Fikret Aliyev, Director General of the Institute of Control Systems of ANAS, Academician Ali Abbasov, Professor of the Institute for Problems in Mechanics of the National Academy of Sciences of Ukraine Vladimir Larin.