Nazirliyin təsisçisi olduğu “Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı” Beynəlxalq jurnalı təsir əmsalı indeksinə görə dünyada 10-cu yerə yüksəlib
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində olan Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutu və AMEA-nın təsisçiliyi ilə dərc edilən, "Web of Science" bazasının Q1 siyahısında yer alan “Applied and Computational Mathematics” (Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı) beynəlxalq jurnalının təsir əmsalı (Impact Factor) 2.354-dən 3.898-ə qalxıb. 5 illik təsir əmsalı isə 2.752 olub. Dünyanın tanınmış universitet və elmi tədqiqat mərkəzlərində çalışan alimlər öz əsərlərində jurnalda nəşr olunan məqalələrə istinad edirlər. Bu istinadların sayı da jurnalın qeyd olunan reytinqini müəyyən edir.
Jurnal dünyada riyaziyyat, tətbiqi riyaziyyat kateqoriyası üzrə yer alan 265 beynəlxalq nəşr arasında 10-cu, Avropa İttifaqında isə 8-ci yerdə qərarlaşıb. MDB ölkələri sırasında isə jurnal öz liderliyini qoruyub saxlayır. Beynəlxalq elmi jurnalın redaksiya heyətinə dünyanın 20 ölkəsindən 38 görkəmli alim daxildir.
Bu günədək 51 nömrəsi çap edilən jurnalda dünyanın 50-dən çox ölkəsini təmsil edən müəlliflərin 500-dən artıq məqaləsi dərc olunub.
Qeyd edək ki, 2008-ci ildə jurnal “Thomson Reuters” agentliyinin (indiki Clarivate Analytics) “Science Citation Index Expanded” siyahısına daxil edilib. Bu təşkilatın illik hesabatına əsasən (2009 Journal Citation Reports) 2010-cu ildə Azərbayan elm tarixində ilk dəfə olaraq jurnal 0.633 təsir əmsalına layiq görülüb.
Jurnalda tətbiqi və hesablama riyaziyyatının müxtəlif sahələrinə aid yüksək səviyyəli, əsaslı rəydən keçmiş elmi məqalələr çap edilir. Nəşr olunduğu 19 il ərzində jurnal 50-dən çox ölkənin 250-dən artıq universitet və elmi müəssisəsi ilə mübadilə həyata keçirib.
Qeyd edək ki, jurnalın fəxri redaktoru İllinois Universitetinin (ABŞ) professoru Tamer Başar, baş redaktorları – Bakı Dovlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvü, akademik Fikrət Əliyev, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Ukrayna MEA-nın Mexanika Problemləri İnstitutunun professoru Vladimir Larindir.

Учрежденный министерством международный журнал «Прикладная и вычислительная математика» поднялся на 10-е место в мире по коэффициенту влияния
Коэффициент влияния (impact factor) международного журнала Applied And Computational Mathematics («Прикладная и вычислительная математика»), издающегося при поддержке Министерства транспорта, связи и высоких технологий и Национальной академии наук Азербайджана в Научно-исследовательском институте прикладной математики при Бакинском государственном университете, и включенный в список Q1 базы данных Web of Science, повышен с 2.354 до 3.898. А пятилетний импакт-фактор составил 2752. Ученые, работающие во всемирно известных университетах и ​​исследовательских центрах, в своих работах ссылаются на статьи, опубликованные в журнале. Именно количество этих ссылок определяет указанный рейтинг журнала.
Журнал занимает 10-е место среди 265 международных изданий в мире в категории математики и прикладной математики и 8-е место в Европейском Союзе. А среди стран СНГ журнал сохраняет лидерство. В состав редакционной коллегии международного научного журнала входят 38 видных ученых из 20 стран мира.
До сих пор было издано 51 номер журнала, на страницах которых опубликовано около 500 статей авторов из более 50 стран мира.
Отметим, что в 2008 году журнал был включен в индекс Science Citation Index Expanded агентства Thomson Reuters (ныне - Clarivate Analytics). Согласно годовому отчету (2009 Journal Citation Reports) этой организации, в 2010 году, впервые в истории азербайджанской науки, журнал был удостоен коэффициента влияния 0,633.
В журнале публикуются научные статьи, относящиеся к различным областям прикладной математики и получившие высокие отзывы. Издаваемый в течение 19 лет журнал осуществил научный обмен с более 250 международными научными и образовательными учреждениями более 50 стран мира.
Почетным редактором журнала является профессор Иллинойского университета (США) Тамер Башар, главными редакторами - директор Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского государственного университета, член Президиума НАНА, академик Фикрет Алиев, генеральный директор Института систем управления НАНА, академик Али Аббасов, профессор Института проблем механики Национальной академии наук Украины Владимир Ларин.