Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel “Azərkosmos”un Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində olub
Görüş zamanı nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığın Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Nazir müxtəlif sahələrdə, eləcə də nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar sektorunda əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayıb.
Kosmik sahədən bəhs edən Rəşad Nəbiyev qeyd edib ki, “Azerspace-1” və “Azerspace-2” telekommunikasiya peyklərinin Fransanın “Arianespace” şirkəti tərəfindən orbitə buraxılması Azərbaycanın avropalı tərəfdaşlarla əməkdaşlığa önəm verdiyinin bariz nümunəsidir. Nazir əlavə edib ki, “Azersky” – Yerin məsafədən müşahidəsi peyki 2014-cü ildə “Airbus Defence and Space” şirkətindən alınıb.
Rəşad Nəbiyev Avropa İttifaqının Kosmik Proqramlar Agentliyinin Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) ilə EGNOS – Avropa Geostasionar Naviqasiya Xidmətinin genişləndirilməsində tərəfdaş olmasını yüksək qiymətləndirib.
Çıxışının sonunda 2023-cü ildə Bakıda keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresindən söz açan Rəşad Nəbiyev Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişeli həmin tədbirdə iştiraka dəvət edib.
Görüş çərçivəsində qonaqlara ölkəmizdə kosmik sahənin qurulması və inkişafı barədə təqdimat nümayiş olunub. “Azərkosmos”un missiyasının dünyada sülh və firavanlıq naminə qabaqcıl texnologiyalara əsaslanan peyk həlləri təqdim etmək olduğu, yerli və qlobal təşəbbüslərə dəstək məqsədilə yeni xidmətlər və həllər üzərində işlərin aparıldığı qonaqların diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, Avropa Geostasionar Naviqasiya Xidmətinə məxsus antenlərin “Azərkosmos”un Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində yerləşdirilməsinə dair işlər davam edir.
Sonda Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel Avropa Geostasionar Naviqasiya Xidmətinə məxsus antenlərin yerləşdirildiyi teleport stansiyası ilə tanış olub.

Президент Европейского Совета Шарль Мишель посетил Основной центр наземного управления спутником «Азеркосмос»
Президент Европейского Совета Шарль Мишель, находящийся с визитом в нашей стране, посетил Основной центр наземного управления спутником Космического агентства Азербайджанской Республики (Азеркосмос) при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий.
В ходе встречи министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев отметил, что сотрудничество Азербайджана с Европейским союзом имеет особое значение для нашей страны. Министр подчеркнул наличие большого потенциала для дальнейшего развития отношений в различных сферах, включая транспорт, связь и высокие технологии.
Говоря о космической сфере, Рашад Набиев отметил, что запуск на орбиту телекоммуникационных спутников Azerspace-1 и Azerspace-2 французской компанией Arianespace является ярким примером приверженности Азербайджана сотрудничеству с европейскими партнерами. Министр добавил, что Azersky - спутник наблюдения Земли был приобретен в 2014 году у компании Airbus Defence and Space.
Рашад Набиев высоко оценил усилия Агентства Европейского союза по космической программе по расширению связей между Космическим агентством Азербайджанской Республики (Азеркосмос) и Европейской геостационарной службой навигационного покрытия (EGNOS).
В завершении своего выступления Рашад Набиев заявил, что в 2023 году в Баку состоится Международный конгресс астронавтики. Министр пригласил президента Европейского Совета Шарля Мишеля принять участие в этом мероприятии.
В рамках встречи гостям была представлена презентация о создании и развитии космической отрасли в нашей стране. Было отмечено, что миссия «Азеркосмос» заключается в предоставлении спутниковых решений на основе передовых технологий и разработке новых услуг и решений для поддержки местных и глобальных инициатив во имя мира и благополучия во всем мире.
Отметим, что продолжаются работы по размещению антенн Европейской геостационарной службы навигационного покрытия в Основном центре наземного управления спутником «Азеркосмос».
Затем президент Европейского Совета Шарль Мишель ознакомился со станцией телепорта, где размещены антенны, принадлежащие Европейской геостационарной службе навигационного покрытия.