Azərbaycan Texniki Universitetinin tələbələri Dövlət Radiotezliklər İdarəsində təcrübəyə başlayıblar
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) tələbələri Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) Dövlət Radiotezliklər İdarəsində (DRİ) istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsinə başlayıblar.
“Elektronika, telekommunikasiya və radiotexnika mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan bakalavr tələbələri 3 ay müddətində, “Elektronika, telekommunikasiya və radiotexnika mühəndisliyi” və “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alan magistr tələbələri isə 1 ay müddətində DRİ-də təcrübə keçəcəklər.
Təcrübə müddətində tələbələrə təcrübə proqramları əsasında DRİ-nin fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq radiotezlik spektrinin idarə edilməsi, texnologiyalar üzrə tezliklərin planlaması, radiomonitorinq  və texniki nəzarət işinin təşkili, praktiki olaraq radiomonitorinq işlərinin aparılması, elektromaqnit uzlaşmasının təmini və texniki təhlükəsizlik qaydalarına riayət edilməsi mövzularında təlimlər keçiriləcək.
Həmçinin tələbələr təcrübə müddətində DRİ-nin Bakı şəhərində yerləşən məntəqələrində praktiki məşğələlərə cəlb olunacaqlar.
Təcrübə müddətinin sonunda tələbələr gələcəkdə uyğun vakansiyaların yaranacağı təqdirdə aidiyyəti üzrə işlə təmin edilmələri məqsədilə DRİ-nin ehtiyat kadr bazasına əlavə ediləcəklər.

Students of Azerbaijan Technical University have started probation at the State Administration of Radiofrequencies
Students of Azerbaijan Technical University (ATU) have started field and research experience in the State Administration of Radiofrequencies (SAR) of the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT).
Bachelor's students studying "Electronics, Telecommunications and Radio Engineering" will have a probation at SAR for 3 months, and Master's students studying "Electronics, Telecommunications and Radio Engineering" and "Information Technologies and Systems Engineering" for 1 month.
During the probation, students will be trained on the topics of radio frequency spectrum management, planning frequencies on technologies, organizing radio monitoring and technical control work, practical radio monitoring, ensuring electromagnetic compatibility and compliance with technical security rules in accordance with the directions of activities of SAR.
Also, in the probation period, students will be involved in practical exercises at the radio control offices of SAR located in Baku.
At the end of the probation period, students will be added to the reserve personnel database of SAR in order to be provided with relevant jobs if suitable vacancies arise in the future.