Azərbaycan Texniki Universitetinin tələbələri Dövlət Radiotezliklər İdarəsində təcrübəyə başlayıblar
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) tələbələri Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) Dövlət Radiotezliklər İdarəsində (DRİ) istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsinə başlayıblar.
“Elektronika, telekommunikasiya və radiotexnika mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan bakalavr tələbələri 3 ay müddətində, “Elektronika, telekommunikasiya və radiotexnika mühəndisliyi” və “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alan magistr tələbələri isə 1 ay müddətində DRİ-də təcrübə keçəcəklər.
Təcrübə müddətində tələbələrə təcrübə proqramları əsasında DRİ-nin fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq radiotezlik spektrinin idarə edilməsi, texnologiyalar üzrə tezliklərin planlaması, radiomonitorinq  və texniki nəzarət işinin təşkili, praktiki olaraq radiomonitorinq işlərinin aparılması, elektromaqnit uzlaşmasının təmini və texniki təhlükəsizlik qaydalarına riayət edilməsi mövzularında təlimlər keçiriləcək.
Həmçinin tələbələr təcrübə müddətində DRİ-nin Bakı şəhərində yerləşən məntəqələrində praktiki məşğələlərə cəlb olunacaqlar.
Təcrübə müddətinin sonunda tələbələr gələcəkdə uyğun vakansiyaların yaranacağı təqdirdə aidiyyəti üzrə işlə təmin edilmələri məqsədilə DRİ-nin ehtiyat kadr bazasına əlavə ediləcəklər.

Студенты Азербайджанского Технического Университета приступили к практике в Государственном Управлении Радиочастот
Студенты Азербайджанского Технического Университета (АзТУ) приступили к производственно-исследовательской практике в Государственном Управлении Радиочастот (ГУР) Министерства Цифрового Развития и Транспорта (МЦРТ).
Бакалавры, обучающиеся по специальности «Электроника, телекоммуникация и радиотехника» в течение 3 месяцев и магистранты, обучающиеся по специальностям «Электроника, телекоммуникация и радиотехника» и «Информационные технологии и системная инженерия» в течение 1 месяца будут проходить практику в ГУР.
В соответствии с направлениями деятельности ГУР на основе программы практики для студентов будут проведены тренинги по управлению радиочастотным спектром, частотному планированию по технологиям, организации работ по радиоконтролю и техническому контролю, практической работе по радиоконтролю, обеспечению электромагнитной совместимости и соблюдению правил технической безопасности.
Во время практики студенты также будут привлечены к практическим занятиям в центрах ГУР, расположенных в Баку.
По окончании периода практики студенты будут внесены в кадровую резервную базу ГУР для обеспечения их соответствующими рабочими местами в случае появления подходящих вакансий в будущем.