Azərbaycan və Rusiya rabitə administrasiyaları arasında koordinasiya görüşü keçirilir
Mayın 9-da Quba şəhərində Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyasının rabitə administrasiyaları arasında yerüstü xidmətlər üzrə koordinasiya görüşü başlayıb.
Görüşdə ölkəmizi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndələri ilə yanaşı, Dövlət Radiotezliklər İdarəsi, İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi, “Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi” İB və mobil rabitə operatorlarının mütəxəssisləri təmsil edirlər.
Həftənin sonunadək davam edəcək tədbir 9 May – Faşizm üzərində Qələbə Gününə və Azərbaycan Respublikasının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə təsadüf etdiyindən nümayəndə heyətimiz tərəfindən Ulu Öndər Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolu barədə ətraflı məlumat verilib, habelə Qələbə Günü münasibətilə qarşılıqlı təbriklər səsləndirilib.
Koordinasiya görüşündə müxtəlif tezlik zolaqlarından, o cümlədən radio və televiziya yayımı, yeni nəsil mobil rabitə şəbəkələri və digər yerüstü texnologiyaların tətbiqi üçün müvafiq tezlik zolaqlarından sərhədyanı ərazilərdə maneəsiz istifadənin təmin edilməsi məqsədilə zəruri texniki təhlillər və hesabatlar aparılır. Həmçinin sözügedən tezlik zolaqlarının koordinasiyası üçün milli maraqlara uyğun prinsip və meyarların müəyyən edilməsi nəzərdə tutulur.

Проходит координационная встреча между администрациями связи Азербайджана и России
9 мая в Губе началась координационная встреча по наземным услугам между администрациями связи Азербайджанской Республики и Российской Федерации.
Помимо представителей Министерства цифрового развития и транспорта, Азербайджан на встрече представляют Государственное управление радиочастот, Агентство информационно-коммуникационных технологий, ПО «Радиотелевизионное вещание и спутниковая связь» и специалисты операторов мобильной связи.
Поскольку мероприятие, которое продлится до конца недели, совпало с 9 мая – Днем Победы над фашизмом и 100-летнем юбилеем общенационального лидера Азербайджанской Республики Гейдара Алиева, наша делегация подробно рассказала о славном пути, пройденном великим лидером Гейдаром Алиевым. Также по случаю Дня Победы прозвучали взаимные поздравления.
На координационной встрече проводятся необходимые технические анализы и отчеты с целью обеспечения беспрепятственного использования различных полос частот, включая радио- и телевещание, соответствующих полос частот для внедрения сетей мобильной связи нового поколения и других наземных технологий на приграничных территориях. Предусматривается также определение принципов и критериев в соответствии с национальными интересами для координации указанных полос частот.