Azərbaycan və Rusiya rabitə administrasiyaları arasında keçirilən koordinasiya iclası başa çatıb
Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyasının rabitə administrasiyaları arasında TV, radio və digər yerüstü xidmətlərin koordinasiyası ilə bağlı Quba şəhərində keçirilən iclas öz işini başa çatdırıb.
İclas müddətində sərhədyanı ərazilərdə FM radio yayım stansiyalarının tezlikləri və digər texniki parametrləri razılaşdırılıb, 700 MHs, 3.4-3.7 QHs və Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) tərəfindən nəzərdə tutulan digər tezlik diapazonlarında yeni nəsil mobil rabitə xidmətlərinin təşkili müzakirə edilib. Eyni zamanda qarşılıqlı maneə təsirlərinin yaranmaması və keyfiyyətli mobil rabitə xidmətlərinin göstərilməsi üçün hər iki tərəfin mobil rabitə operatorları tərəfindən istifadə olunacaq mobil rabitə şəbəkələrinin texniki parametrləri razılaşdırılıb.
Həmçinin rəqəmsal radio yayımına keçidlə əlaqədar müzakirələr aparılıb və BTİ tərəfindən ayrılmış tezlik kanallarından maneəsiz və səmərəli istifadə ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin təklifləri qarşı tərəfə təqdim edilib.
İclasda BTİ tərəfindən cari ildə keçiriləcək Ümumdünya Radiorabitə Konfransının qərarları nəzərə alınmaqla sərhədyanı ərazilər üzrə koordinasiya işlərinin davam etdirilməsi qərara alınıb.

Завершилось координационное заседание между администрациями связи Азербайджана и России
В Губе завершило свою работу заседание по координации теле-, радио- и другим наземным услугам между администрациями связи Азербайджанской Республики и Российской Федерации.
В рамках заседания были согласованы частоты и другие технические параметры FM-радиостанций на приграничных территориях, обсуждена организация услуг мобильной связи нового поколения в диапазонах 700 МГц, 3,4-3,7 ГГц и других диапазонах частот, предусмотренных Международным союзом электросвязи (МСЭ). В то же время были согласованы технические параметры сетей мобильной связи, которые будут использоваться операторами мобильной связи обеих сторон, во избежание взаимных помех и для предоставления качественных услуг мобильной связи.
Также были проведены обсуждения по переходу на цифровое радиовещание. Кроме того, противоположной стороне были представлены предложения азербайджанской стороны по беспрепятственному и эффективному использованию частот каналов, выделенных МСЭ.
На заседании было принято решение продолжить координационную работу по приграничным территориям с учетом решений Всемирной конференции радиосвязи, которую МСЭ проведет в этом году.