Azərbaycan və Rusiya rabitə administrasiyaları arasında keçirilən koordinasiya iclası başa çatıb
Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyasının rabitə administrasiyaları arasında TV, radio və digər yerüstü xidmətlərin koordinasiyası ilə bağlı Quba şəhərində keçirilən iclas öz işini başa çatdırıb.
İclas müddətində sərhədyanı ərazilərdə FM radio yayım stansiyalarının tezlikləri və digər texniki parametrləri razılaşdırılıb, 700 MHs, 3.4-3.7 QHs və Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) tərəfindən nəzərdə tutulan digər tezlik diapazonlarında yeni nəsil mobil rabitə xidmətlərinin təşkili müzakirə edilib. Eyni zamanda qarşılıqlı maneə təsirlərinin yaranmaması və keyfiyyətli mobil rabitə xidmətlərinin göstərilməsi üçün hər iki tərəfin mobil rabitə operatorları tərəfindən istifadə olunacaq mobil rabitə şəbəkələrinin texniki parametrləri razılaşdırılıb.
Həmçinin rəqəmsal radio yayımına keçidlə əlaqədar müzakirələr aparılıb və BTİ tərəfindən ayrılmış tezlik kanallarından maneəsiz və səmərəli istifadə ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin təklifləri qarşı tərəfə təqdim edilib.
İclasda BTİ tərəfindən cari ildə keçiriləcək Ümumdünya Radiorabitə Konfransının qərarları nəzərə alınmaqla sərhədyanı ərazilər üzrə koordinasiya işlərinin davam etdirilməsi qərara alınıb.

The meeting on coordination of TV, radio and other terrestrial services between the communications administrations of the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation concluded its work in Guba.
During the meeting, frequencies and other technical parameters of FM radio stations in the border areas were agreed, the organization of new generation mobile communication services in the 700 MHz, 3.4–3.7 GHz and other frequency bands stipulated by the International Telecommunication Union (ITU) was discussed. At the same time, the technical parameters of the mobile networks to be used by mobile operators from both sides were agreed upon to avoid mutual interference and to provide high-quality mobile services.
Discussions were also held on the transition to digital radio broadcasting. In addition, proposals from the Azerbaijani side on the unimpeded and efficient use of channel frequencies allocated by the ITU were presented to the opposite side.
It was also agreed to continue coordination work in the border areas taking into account the decisions of the World Radiocommunication Conference to be held by the ITU this year.