Nazir Rəşad Nəbiyev ölkənin nəqliyyat qurumlarının rəhbərləri ilə görüşüb
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev ölkəmizin nəqliyyat qurumlarının rəhbərləri ilə onlayn formatda görüş keçirib.
Görüşdə nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin birinci müavini Əli Abdullayev, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Saleh Məmmədov, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin Baş direktoru Taleh Ziyadov, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədri Rauf Vəliyev, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin vitse-prezidenti Eldar Hacıyev, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (NRYTN) yanında Dövlət Dəniz Agentliyinin direktoru Qüdrət Qurbanov, NRYTN yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyinin direktoru Arif Məmmədov iştirak ediblər.
Görüş zamanı ölkənin Vahid Nəqliyyat Strategiyasının hazırlanması və bundan irəli gələn məsələlərin müzakirəsi aparılıb.
Eyni zamanda, işğaldan azad olunan ərazilərimizdə nəqliyyat və rabitə infrastrukturunun bərpası layihələrinin koordinasiyalı şəkildə icrası məsələləri müzakirə predmeti olub.
Rəşad Nəbiyev nəqliyyat sahəsində fəaliyyətin effektivliyinin artırılması, sahəvi nəqliyyat qurumlarının inkişaf strategiyalarının ölkənin ümumi inkişaf strategiyası ilə uzlaşdırılması və nəqliyyat qurumlarının fəaliyyətində qarşılıqlı ahəngdarlığın təmin edilməsi üçün Vahid Nəqliyyat Strategiyasına ehtiyac olduğunu deyib.
Nazir bildirib ki, bu strategiya nəqliyyat qurumları tərəfindən layihələrin icrasında pərakəndəliyin olmamasını, nəqliyyat növlərinin qarşılıqlı fəaliyyətinin əlaqələndirilməsində mövcud çətinliklərin aradan qaldırılmasını, büdcə vəsaitlərindən və torpaq fondundan səmərəli istifadəni təmin edəcək.
Görüş iştirakçıları ölkəmizin nəqliyyat sektorunun hazırkı vəziyyəti, pandemiya dövründəki fəaliyyət və perspektivlər haqqında ətraflı danışıblar.

Министр Рашад Набиев встретился с руководителями транспортных структур страны
Министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев провел в онлайн-формате встречу с руководителями транспортных структур Азербайджана.
Во встрече приняли участие первый заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Али Абдуллаев, председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Джавид Гурбанов, председатель правления Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Салех Мамедов, генеральный директор ЗАО «Бакинский международный морской торговый порт» Талех Зиядов, председатель ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» Рауф Велиев, вице-президент ЗАО «Азербайджанские авиалинии» Эльдар Гаджиев, директор Государственного морского агентства при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий Гудрат Гурбанов, директор Государственного агентства гражданской авиации при МТСВТ Ариф Мамедов.
В ходе встречи обсуждалась разработка единой транспортной стратегии страны, а также вытекающие из этого вопросы.
Кроме того, были обсуждены вопросы согласованной реализации проектов по восстановлению транспортно-коммуникационной инфраструктуры на освобожденных от оккупации территориях.
Рашад Набиев сказал, что для повышения эффективности транспортной деятельности, гармонизации стратегий развития отраслевых транспортных структур с общей стратегией развития страны и обеспечения взаимной координации в деятельности транспортных ведомств существует необходимость в единой транспортной стратегии.
Министр отметил, что данная стратегия обеспечит отсутствие разрозненности при реализации проектов транспортными структурами, устранение существующих сложностей в согласовании взаимодействия видов транспорта, эффективное использование бюджетных средств и земельного фонда.
Участники встречи подробно рассказали о текущем состоянии транспортного сектора страны, деятельности в период пандемии и перспективах .