“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin Müşahidə Şurasının ilk iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 30 mart tarixli Sərəncamına əsasən yaradılmış “Azərbaycan Dəmir Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Müşahidə Şurasının ilk iclası keçirilib.
Müşahidə Şurasının sədri, nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyevin sədrliyi ilə keçirilən iclasda Müşahidə Şurasının üzvləri, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin idarə heyətinin sədri Cavid Qurbanov və digər üzvləri iştirak ediblər.
İlk olaraq “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin Müşahidə Şurasının sədri və üzvləri göstərilən etimada görə dövlət başçısına minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Müşahidə Şurasının sədri Rəşad Nəbiyev iclasda vurğulayıb ki, son illər nəqliyyat infrastrukturunun, o cümlədən dəmir yolu nəqliyyatı sisteminin beynəlxalq standartlara uyğun təkmilləşdirilməsi, ölkənin dəmir yolları şəbəkəsinin genişləndirilməsi, müasirləşdirilməsi və yenilənməsi istiqamətində intensiv işlər aparılıb. Həmçinin beynəlxalq və regional nəqliyyat dəhlizlərinin, “Bakı-Tbilisi-Qars” və “Şimal-Cənub” layihələrinin reallaşması prosesində Azərbaycanın aktiv iştirakı təmin edilib.
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC ölkəmizin regional müstəvidə rəqabət qabiliyyəti və tranzit potensialının gücləndirilməsində mühüm rola malikdir. Səhmdar cəmiyyət regionda özünün aparıcı mövqeyini qoruması üçün bundan sonra daha böyük əzmlə çalışmalıdır”, – deyə Rəşad Nəbiyev qeyd edib.
Müşahidə Şurasının sədri xatırladıb ki, ölkə başçısının rəhbərliyi ilə Azərbaycan iqtisadiyyatı yeni islahatlar mərhələsinə qədəm qoyub. Bu yeni mərhələdə ölkədə iri dövlət şirkətlərinin maliyyə-təsərrüfat fəaliyyətində dayanıqlılığın artırılması, onların gəlir və xərclərinə nəzarətin daha da gücləndirilməsi, paylarının nəzarət zərfi dövlətə məxsus hüquqi şəxslərin idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi qarşıda duran əsas çağırışlardandır.
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və daha da inkişafına yönəldilmiş addımların atılmasının Müşahidə Şurasının əsas vəzifəsi olduğunu vurğulayan Rəşad Nəbiyev deyib: “Müşahidə Şurası QSC-nin idarə heyəti ilə əməkdaşlıq müstəvisində çalışaraq qabaqcıl təcrübə və müasir idarəetmə çərçivəsində Cəmiyyətin fəaliyyətində səmərəliliyi artırmaq, onun idarə edilməsini müasir korporativ idarəetmə standartları nəzərə alınmaqla təkmilləşdirmək istiqamətində fəaliyyət göstərəcəkdir”.
İclasda həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Fərman və Sərəncamlarından irəli gələn vəzifələrin icrasının təmin edilməsi məqsədilə həyata keçiriləcək tədbirlər, “Azərbaycan Dəmir Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin korporativ idarəetmə sisteminin prinsipləri, Müşahidə Şurasının fəaliyyətinin təşkili, şirkətin idarə olunmasında Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin rolu və digər məsələlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.

Состоялось первое заседание Наблюдательного совета ЗАО «Азербайджанские железные дороги»
Состоялось первое заседание Наблюдательного совета Закрытого акционерного общества «Азербайджанские железные дороги», созданного распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 30 марта 2021 года.
В заседании, которое прошло под председательством главы Наблюдательного совета, министра транспорта, связи и высоких технологий Рашада Набиева, приняли участие члены Наблюдательного совета, председатель правления ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Джавид Гурбанов и другие члены.
В начале заседания председатель и члены Наблюдательного совета ЗАО «Азербайджанские железные дороги» выразили благодарность президенту за оказанное доверие.
Председатель Наблюдательного совета Рашад Набиев подчеркнул, что в последние годы ведется интенсивная работа по усовершенствованию транспортной инфраструктуры, в том числе системы железнодорожного транспорта, в соответствии с международными стандартами, расширению, модернизации и обновлению железнодорожной сети страны. Также обеспечено активное участие Азербайджана в реализации международных и региональных транспортных коридоров, проектов Баку-Тбилиси-Карс и Север-Юг.
«ЗАО «Азербайджанские железные дороги» играет важную роль в укреплении конкурентоспособности и транзитного потенциала страны на региональном уровне. Акционерное общество должно продолжать работать, чтобы сохранить свои лидирующие позиции в регионе», - сказал Рашад Набиев.
Председатель Наблюдательного совета напомнил, что под руководством Президента азербайджанская экономика вступила в новый этап реформирования. На этом этапе одной из основных задач является повышение устойчивости финансово-хозяйственной деятельности крупных государственных компаний в стране, дальнейшее усиление контроля над их доходами и расходами и улучшение управления юридическими лицами, контрольный пакет паев (акций) которых принадлежит государству.
Рашад Набиев, подчеркнув, что основной задачей Наблюдательного совета является принятие мер по совершенствованию и дальнейшему развитию деятельности ЗАО «Азербайджанские железные дороги», сказал: «Наблюдательный совет совместно с правлением ЗАО будет работать над повышением эффективности деятельности Общества в рамках передовой практики и современного управления, над совершенствованием управления с учетом современных стандартов корпоративного управления».
На встрече также были обсуждены меры, которые необходимо осуществить для обеспечения выполнения задач, вытекающих из соответствующих указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, принципы корпоративного управления ЗАО «Азербайджанские железные дороги», организация деятельности Наблюдательного совета, роль Азербайджанского инвестиционного холдинга в управлении компанией и другие вопросы.