Azərbaycanla Rusiya arasında rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq Sazişi imzalanıb
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədovla Rusiya Federasiyasının Baş naziri Mixail Mişustin arasında Moskva şəhərində keçirilmiş görüş çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Rusiya Federasiyasının Rəqəmli İnkişaf, Rabitə və Kütləvi Kommunikasiyalar Nazirliyi arasında rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” imzalanıb.
Sazişi Azərbaycan tərəfdən nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev, Rusiya tərəfdən isə rəqəmli inkişaf, rabitə və kütləvi kommunikasiyalar naziri Maksut Şadayev imzalayıb.
Saziş Azərbaycanla Rusiya arasında telekommunikasiya sektorunun tənzimlənməsi, rəqəmli televiziya və radio yayımı, internetin idarə edilməsi, şəbəkə təhlükəsizliyi, elektron imzaların qarşılıqlı tanınması, poçt xidmətləri, innovasiyalar, rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində kadr hazırlığı və profil sahələrdə texnologiya transferi kimi məsələləri əhatə edir.

Между Азербайджаном и Россией подписано соглашение о сотрудничестве в области связи и информационных технологий
Сегодня в рамках состоявшейся в Москве встречи между премьер-министром Азербайджанской Республики Али Асадовым и председателем правительства Российской Федерации Михаилом Мишустиным было подписано Соглашение о сотрудничестве в области связи и информационных технологий между Министерством транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики и Министерством цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации.
Соглашение с азербайджанской стороны подписал министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев, с российской – министр цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Максут Шадаев.
Соглашение охватывает такие вопросы, как регулирование телекоммуникационного сектора между Азербайджаном и Россией, цифровое теле- и радиовещание, управление интернетом, сетевая безопасность, взаимное признание электронных подписей, почтовые услуги, инновации, подготовка кадров в сфере связи и информационных технологий и трансфер технологий в профильных областях.