Dövlət Radiotezliklər İdarəsi 2021 Formula 1 yarışlarında tələb olunan tezlik resurslarının ayrılması və idarəolunması üzrə fəaliyyəti uğurla icra edib
Növbəti dəfə Formula 1 Azərbaycan Qran Prisinə ev sahibliyi edən Azərbaycan maraqlı idman yarışı təqdim etdi.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeli qurumu olan Dövlət Radiotezliklər İdarəsi (DRİ) yarışın keçirilməsi üçün tələb olunan tezliklər üzrə fəaliyyəti uğurla icra edib. Belə ki, DRİ tərəfindən müvafiq tezlik nominalları araşdırılıb, 393 radiotezliyin ayrılması və yarışlar zamanı həmin tezliklərin kənar maneə təsiri olmadan istifadəsi təmin olunub. Həmçinin, yarışlar zamanı istifadə edilən radioelektron vasitələrin (REV) maneəsiz işinin təmin olunması məqsədilə həmin ərazilərdə sistemli şəkildə radiomonitorinq işləri aparılıb. Bütün REV-in verilmiş icazə şərtlərinə uyğunluğu test edilib və istismarına icazə verilib.
Qeyd edək ki, Dövlət Radiotezliklər İdarəsində yarışlar ərəfəsində və yarışlar zamanı gücləndirilmiş iş rejimi tətbiq olunub. 30-a yaxın mütəxəssisdən ibarət peşəkar tezlik komandamız tərəfindən Formula-1 halqası boyunca və ətraf ərazilərdə müxtəlif xidmətlər üçün ayrılmış radiotezliklərin təyinatına uyğun olaraq maneə təsiri olmadan istifadəsi üçün operativ və təxirəsalınmaz tədbirlər görülüb, eləcə də mobil və portativ qruplar yaradılmaqla növbətçilik aparılıb.

The State Administration of Radio Frequencies has succssefully performed task on allocation and management of frequency resources required for 2021 Formula 1 Azerbaijan Grand Prix
The next time, Azerbaijan, which hosted the prestigious competition, presented an interesting sports competition.
The State Administration of Radio Frequencies, a subordinate body of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies investigated the relevant frequency nominals required for the competitions, allocated 393 radio frequencies and ensured the use of those frequencies without extraneous interference during the competitions. Furthermore, in order to ensure the interference-free operation of radio electronic facilities to be used during the competitions, systematic radio monitoring was carried out in these areas, all radio electronic facilities were tested for compliance with the permitted terms and allowed to operate.
The State Administration of Radio Frequencies has applied an intensified work regime before and during the competitions, our professional frequency team of about 30 specialists has taken prompt and urgent measures to use interference-free radio frequencies allocated for different services along the Formula 1 Circuit and in the surrounding areas in accordance with purposes of frequency assignments, as well as organized shifts by establishing mobile and portable groups.