Azərbaycan və İraq hökumətləri arasında Birgə Komissiyanın ikinci iclası keçirilib
Bu gün Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın ikinci iclası keçirilib.
İclasda iştirak etmək məqsədilə Birgə Komissiyanın İraq Respublikası tərəfindən həmsədri, bu ölkənin rabitə naziri Arkan Al-Şeybanin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti ölkəmizə səfərə gəlib.
Komissiyanın Azərbaycan Respublikası tərəfindən həmsədri, nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev İraqlı qonaqları salamlayaraq bildirib ki, Azərbaycan və İraq sıx tarixi, dini və mədəni əlaqələrə malik dost ölkələrdir. Diqqətə çatdırılıb ki, gələn il Azərbaycanla İraq arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi qeyd ediləcək.
Nazir Rəşad Nəbiyev İraq nümayəndə heyətinə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Ermənistanın işğalından azad edilmiş Azərbaycan ərazilərində aparılan yenidənqurma və bərpa işləri barədə məlumat verib. Müharibədən sonra İraq Parlamentinin rəhbərliyi və millət vəkilləri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təbrik məktublarının ünvanlanmasından duyulan məmnunluq ifadə olunub.
Sonra Rəşad Nəbiyev Azərbaycanda nəqliyyat, rabitə və rəqəmsal transformasiya sahələrində görülən və planlaşdırılan işlər, eləcə də ölkəmizin makroiqtisadi göstəricilərini diqqətə çatdırıb.
İclasda ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin həcminin artırılması üçün güclü potensialın olduğu vurğulanıb, ticarət, iqtisadiyyat, qarşılıqlı investisiyalar, təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlıq imkanlarına dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
​İclasın sonunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın ikinci iclasının Protokolu imzalanıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Birgə Komissiya 2010-cu ilin noyabrın 10-da Bakı şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq haqqında Saziş”ə əsasən yaradılıb. Komissiyanın ilk iclası 2013-cü ilin 4 dekabr tarixində Bakı şəhərində keçirilib.

Second session of Joint Commission between Azerbaijan and Iraq held
A delegation headed by Co-chairman of the Joint Commission from the Republic of Iraq, Minister of Communications Arkan Al-Shaibani has arrived in our country to attend the session.
Welcoming the Iraqi guests, Co-chairman of the Commission from the Republic of Azerbaijan, Minister of Transport, Communications and High Technologies Rashad Nabiyev said that Azerbaijan and Iraq are friendly countries with close historical, religious and cultural ties. It was noted that next year will mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Iraq.
Minister Rashad Nabiyev informed the Iraqi delegation about the restoration and reconstruction work carried out in the territories of Azerbaijan liberated from the occupation of Armenia as a result of the 44-day Patriotic War. Satisfaction was also expressed with the sending of congratulatory letters to the President of the Republic of Azerbaijan by the leadership of the Iraqi Parliament and MPs after the war.
Then Rashad Nabiyev noted the work done and planned in Azerbaijan in the field of transport, communications and digital transformation, as well as the macroeconomic indicators of our country.
At the meeting, it was noted that there is a strong potential to increase trade turnover between the two countries, and the sides also exchanged views on the opportunities for cooperation in the fields of trade, economy, mutual investment, education, culture and tourism.
At the end of the meeting, the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Iraq signed the minutes of the second session of the Joint Commission on Trade, Economic, Scientific, Technical and Cultural Cooperation.
It should be noted that the Joint Commission was established in accordance with the “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Iraq on trade, economic, scientific, technical and cultural cooperation” signed on November 10, 2010 in Baku. The first session of the Commission took place on December 4, 2013 in Baku.