Azərbaycan və İraq hökumətləri arasında Birgə Komissiyanın ikinci iclası keçirilib
Bu gün Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın ikinci iclası keçirilib.
İclasda iştirak etmək məqsədilə Birgə Komissiyanın İraq Respublikası tərəfindən həmsədri, bu ölkənin rabitə naziri Arkan Al-Şeybanin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti ölkəmizə səfərə gəlib.
Komissiyanın Azərbaycan Respublikası tərəfindən həmsədri, nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev İraqlı qonaqları salamlayaraq bildirib ki, Azərbaycan və İraq sıx tarixi, dini və mədəni əlaqələrə malik dost ölkələrdir. Diqqətə çatdırılıb ki, gələn il Azərbaycanla İraq arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi qeyd ediləcək.
Nazir Rəşad Nəbiyev İraq nümayəndə heyətinə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Ermənistanın işğalından azad edilmiş Azərbaycan ərazilərində aparılan yenidənqurma və bərpa işləri barədə məlumat verib. Müharibədən sonra İraq Parlamentinin rəhbərliyi və millət vəkilləri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təbrik məktublarının ünvanlanmasından duyulan məmnunluq ifadə olunub.
Sonra Rəşad Nəbiyev Azərbaycanda nəqliyyat, rabitə və rəqəmsal transformasiya sahələrində görülən və planlaşdırılan işlər, eləcə də ölkəmizin makroiqtisadi göstəricilərini diqqətə çatdırıb.
İclasda ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin həcminin artırılması üçün güclü potensialın olduğu vurğulanıb, ticarət, iqtisadiyyat, qarşılıqlı investisiyalar, təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlıq imkanlarına dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
​İclasın sonunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın ikinci iclasının Protokolu imzalanıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Birgə Komissiya 2010-cu ilin noyabrın 10-da Bakı şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq haqqında Saziş”ə əsasən yaradılıb. Komissiyanın ilk iclası 2013-cü ilin 4 dekabr tarixində Bakı şəhərində keçirilib.

Состоялось второе заседание Совместной комиссии между правительствами Азербайджана и Ирака
Сегодня в Баку прошло второе заседание Совместной комиссии по торговому, экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Ирак.
С целью участия в заседании в нашу страну прибыла делегация во главе с сопредседателем Совместной комиссии с иракской стороны, министром связи этой страны Арканом Аль-Шайбани.
​Приветствуя иракских гостей, сопредседатель комиссии с азербайджанской стороны, министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев заявил, что Азербайджан и Ирак - дружественные страны, имеющие тесные исторические, религиозные и культурные связи. Было отмечено, что в следующем году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Ираком.
​Министр Рашад Набиев проинформировал иракскую делегацию о реконструкционных и восстановительных работах, проводимых на территориях Азербайджана, освобожденных от оккупации Армении в результате 44-дневной Отечественной войны. Была выражена удовлетворенность направлением поздравительных писем руководством и депутатами иракского парламента Президенту Азербайджанской Республики после окончания войны.
Затем Рашад Набиев сообщил о проделанной и планируемой в Азербайджане работе в области транспорта, связи и цифровой трансформации, а также о макроэкономических показателях нашей страны.
В ходе заседания было отмечено, что существует большой потенциал для увеличения товарооборота между двумя странами. Также состоялся обмен мнениями о возможностях сотрудничества в сфере торговли, экономики, взаимных инвестиций, образования, культуры и туризма.
По итогам заседания был подписан протокол 2-го заседания Совместной комиссии по торговому, экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Ирак.
​Отметим, что Совместная комиссия была создана в соответствии с «Соглашением между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Ирак о торгово-экономическом, научно-техническом и культурном сотрудничестве», подписанным 10 ноября 2010 года в городе Баку. Первое заседание комиссии состоялось четвертого декабря 2013 года в Баку.