Dövlət Radiotezliklər İdarəsində Futbol üzrə Avropa Çempionatına (AVRO-2020) hazırlıq yüksək səviyyədə aparılır
Ölkəmiz daha bir beynəlxalq yarışa ev sahibliyi etməyin astanasındadır.
2021-ci il iyun ayında keçiriləcək AVRO-2020-yə müvafiq dövlət qurumları hazırlıq prosesinə başlayıb. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin müvafiq əmrinə əsasən  Dövlət Radiotezliklər İdarəsi də çempionata hazırlıq işlərinə başlayıb. Artıq, UEFA ilə radiotezliklərdən istifadəyə dair müqavilə imzalanmış və tələb edilən tezlik nominalları dəqiqləşdirilib.
Final qarşılaşması zamanı istifadə ediləcək radioelektron vasitələrinin (REV) maneəsiz işinin təmin edilməsi məqsədilə Olimpiya Stadionu və ətrafında radiomonitorinq işləri aparılır. Eyni zamanda yarışlar zamanı ayrılmış tezliklərin müdaxiləsiz istifadəsinin təmin edilməsi üçün hər gün monitorinq işləri aparılır və nəticələrə uyğun adekvat tədbirlər görülür.
Yarışların keçirilməsi zamanı istifadə edilən bütün radioelektron vasitələrinin verilmiş icazə şərtlərinə uyğunluğu test ediləcək və yalnız bundan sonra istismarına icazə veriləcəkdir. Qeyd edilən tədbir boyunca televiziya və FM radio proqramlarının da maneəsiz işinin təmin edilməsi məqsədilə nəzarət gücləndiriləcək, məntəqələr tərəfindən monitorinq aparılacaq.
Xatırladaq ki, tezlik spektrinin kənar müdaxilələrdən qorunması, bu cür genişmiqyaslı tədbirlərin keçirilməsində mühüm komponentdir.

Государственное управление радиочастот готовится к чемпионату Европы по футболу (ЕВРО-2020) на высоком уровне
Наша страна стоит на пороге очередного международного соревнования. Соответствующие государственные организации начали подготовку к Евро-2020, который состоится в июне 2021 года.
Согласно соответствующему приказу Министерства транспорта, связи и высоких технологий Государственное управление радиочастот также начало подготовку к чемпионату. Уже подписано соглашение об использовании радиочастот с УЕФА и уточнены необходимые частотные номиналы. На Олимпийском стадионе и вокруг него ведется радиомониторинг, чтобы обеспечить беспрепятственную работу радиоэлектронного оборудования, которое будет использоваться во время финального матча. При этом проводятся ежедневные мониторинговые мероприятия для обеспечения беспрепятственного использования выделенных частот во время соревнований , а также принимаются соответствующие меры по результатам. Все радиоэлектронные средства, которые будут использоваться во время соревнований, будут проверены на соответствие разрешенным условиям, и только в этом случае эти устройства будут допущены к работе.
Во время мероприятия будет усилен контроль для обеспечения беспрепятственной трансляции телевизионных програм и FM радиопрограмм, а работы по мониторингу будут проводиться станциями.
Следует отметить, что защита частотного спектра от посторонних помех является существенной частью организации столь масштабных мероприятий.